آب شرب خراسان شمالی‌ به‌کام دام‌ها

تعدادی از مسئولان خراسان‌شمالی یکی از علل کم‌آبی در روستاهای استان را وجود دام‌ها می‌دانند.

حدود نیمی از جمعیت ۸۶۸ هزار نفری استان در روستاها زندگی می‌کنند و بخش اعظم جمعیت ۲ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۱۱۶ راس دام استان متعلق به روستاها هستند که آنها نیز از این کم‌آبی رنج می‌برند.

مسئله خشکسالی یک نوع تغییر اقلیم محسوب می‌شود که این تغییر اقلیم در ایران و به خصوص در خراسان‌شمالی مشکلات فراوانی را برای مسئولان و مردم بوجود آورده که مشهودترین آن کمبود آب شرب و کاهش منابع آبی در استان است. اکنون علاوه بر دشواری‌های تامین آب در شهرهای خراسان‌شمالی، تامین آب شرب تعداد زیادی از روستاهای استان نیز با مشکل مواجه شده به طوریکه که در سال‌های اخیر با گرم شدن هوا، اهالی بیش از ۱۰۰ روستای استان برای تامین آب شرب مورد نیاز خود چشم انتظار تانکرهای آبرسانی هستند.

اثر بسیار خشکسالی در کم‌آبی خراسان‌شمالی

حمید روشن روان، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان‌شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی، با اشاره به اینکه خشکسالی‌های اخیر تاثیر بسیاری در کم‌آبی و پایین آمدن سطح آب سفره‌های زیرزمینی، چاه‌ها و قنوات داشته است، خاطرنشان کرد: هر چند که این استان طی سال جاری بارندگی‌های خوبی داشته است اما در بالا آمدن سفره‌های آب زیرزمینی اثرگذار نبوده است.

وی با بیان اینکه با گرم شدن هوا مشکل کم آبی روستاهای استان حادتر می‌شود، افزود: در حال حاضر در برخی مناطق برای تامین آب روستایی از عمق ۲۵۰متری چاه، آب پمپاژ می‌کنیم. طی سال گذشته ۱۶ حلقه چاه جدید حفر شد که از این تعداد ۹ حلقه تجهیز و مورد استفاده قرار گرفت و در سال جاری نیز هفت حلقه چاه برای تامین آب شرب روستاییان تجهیز خواهد شد که در نتیجه این امر ۳۵۰ لیتر به ظرفیت تولید آب افزوده می‌شود.

اختصاص آب شرب روستاها برای سیراب کردن دام‌ها در خراسان شمالی

روشن روان با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در هدررفت آب و کمبود آب روستایی تاثیرگذار است، اظهار کرد: یکی از علل اصلی این کمبود آب، وجود دام روستایی است. روستاییان از آب شربی که ما در اختیار آنها قرار می‌دهیم برای سیراب کردن دام‌ها خود استفاده می‌کنند. حدود سه میلیون دام در روستاهای استان پرورش می‌یابند که وظیفه تامین آب این دام‌ها به نادرست برعهده این شرکت گذاشته شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: در بسیاری از موارد دیده شده است که دامدار روستایی لوله‌ای از آب را به دامداری انتقال داده است این درحالیست که این آب برای آب شرب مردم به روستاها انتقال می‌یابد. متولی دام و دامداری، سازمان جهاد کشاورزی است و باید این سازمان در این خصوص خدمات ارائه دهد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان‌شمالی، با بیان اینکه تعدادی از روستاهای این استان همیشه در فصل تابستان با کمبود شدید آب مواجه می‌شوند و این شرکت مجبور است تا برای خدمات‌رسانی به آنها با تانکر آبرسانی کند، ادامه داد: طی سال گذشته به ۱۴۸ روستای استان با تانکر آبرسانی شد.

هدررفت ۴۶ درصدی آب در روستاهای خراسان شمالی

وی افزود: فرسودگی یک سوم از خطوط و شبکه‌های انتقال و پرت ۴۶ درصدی آب و همچنین انشعابات غیرمجاز از دیگر عوامل هدررفت آب شرب در روستاهای استان است.

تامین آب دام‌ها به عهده جهاد کشاورزی نیست

علی بهنام فر، معاون سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: اساس روستاها، کار کشاورزی و دامپروری است و روستاییان به واسطه این دو امر است که در روستاها ماندگار شده‌اند، بنابراین تامین زیرساخت‌ها برای انجام کار کشاورزی و دامپروری از جمله الزاماتی است که باید برای جلوگیری از مهاجرت‌ آنها به شهرها و افزایش حاشیه نشینی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه بارندگی‌ها در گذشته مناسب بوده و دامها به راحتی می‌توانستند از آب چشمه و رودخانه‌ها استفاده کنند و مشکل تامین آب وجود نداشت، تصریح کرد: در حال حاضر خشکسالی و کم آبی موجب شده تا این معضل بوجود آید و روستاییان نیز مجبور به استفاده از آب شرب برای سیراب کردن دام‌های خود شوند. علاوه بر آن در حال حاضر آبی که در چشمه‌ها وجود دارد به وسیله شبکه آبرسانی و خطوط وارد لوله‌ها شده و دامداران مجبور هستند از آب شبکه برای تغذیه دامها استفاده کنند.

بهنام فر با بیان اینکه تامین آب دام‌ها برعهده این سازمان نیست، افزود: اما این سازمان به منظور استفاده بهینه آب در بخش کشاورزی به سوی تجهیز به شیوه‌های آبیاری‌ نوین گام برداشته و همچنین کشت گیاهان کم آب طلب نیز از دیگر راهکارهای صرفه‌جویی در مصرف آب بوده است.

این مقام مسئول ادامه داد: در حوزه دام به سوی تولید دام‌هایی با انجام فرآیند اصلاح نژاد گام برداشته‌ایم که به آب کمتری نیاز دارند. از سوی دیگر می‌خواهیم برای دام‌ها از منابع آبی که دارای کیفیت کمتری هستند و برای انسان‌ها مصرف نمی‌شود، استفاده کنیم اما به شرط آنکه به احشام و دام ضرری نرسد.

نبود برنامه برای تامین آب دامداری‌های سنتی

احمد داوطلب، مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: ۲ میلیون و ۶۳۵ هزار و ۷۵۳ راس دام سبک و ۱۳۴ هزار و ۳۶۳ راس دام سنگین در استان وجود دارد. نیاز آبی یک راس گام شیری ۱۲۵ لیتر در روز، یک گوسفند داشتی ۱۰ لیتر و گوسفند پرواری ۱۰ لیتر در روز است.

وی تاکید کرد: این سازمان برای تامین آب دامداری‌های سنتی تاکنون برنامه‌ای نداشته است اما دامداری‌های صنعتی قبل از تاسیس، مجوز تامین آب از شرکت آب و منطقه‌ای دریافت می‌کنند. تا زمانی که این مجوز از سوی این شرکت صادر نشود، سرمایه‌گذار اجازه ساخت آن واحد را نخواهد داشت. البته فرایند اصلاح نژاد دام‌ها از جمله اقدامات موثری است که می‌تواند در مصرف بهینه آب تاثیرگذار باشد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1164
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.