آب مورد نیاز دام را در طول زمستان فراموش نکنید

به مدیریت آب مصرفی دام نیز توجه کنید

با آمدن هوای سرد دامداران باید بیشتر به آب مصرفی دام های خود توجه کنند.رابرت بورن (Robert Bourne)، مدیر بخش گسترش شهرستان برایان آمریکا و مدرس کشاورزی در دانشگاه ایالتی اکلاهاما، اظهار داشت: ” مهم نیست که چه نوع دامی پرورش می دهید، روزهای سردی که دوست دارید کنار گرمای بخاری باشید باید به مدیریت آب مصرفی دام نیز توجه کنید.”
مصرف ناکافی آب  نسبت به دیگر مواد مغذی عملکرد طیور را زودتر دچار افت می کند.
بورن اظهار داشت: ” یخ زدن آب و خراب بودن آبخوری های اتوماتیک از مهم ترین عواملی هستند که مصرف آب دام را کاهش می دهند. حیوانات در دمای ۴ تا ۱۸ درجه سانتی گراد آب بیشتری می نوشند. آب خیلی گرم درست مانند آب یخ زده مشکل بسیار بزرگی است. مرتب آب را چک کنید و برنامه مشخصی برای آن داشته باشید.”
دادن نمک به دام و یا وجود نمک در غذا مصرف آب را افزایش می دهد و به جذب آب دام کمک می کند.
باری ویتورس (Barry Whitworth)، دامپزشک و متخصص کیفیت و سلامت دام مورد استفاده در غذا می گوید: “زمانی که منبع آب یخ می زند یا آب خوری ها به درستی کار نمی کنند، ممکن است مسمومیت با نمک اتفاق بیفتد زیرا آب کافی برای حل و از بین بردن نمک در بافت های حیوان وجود نخواهد داشت”.
مسمومیت با نمک ناشی از افزایش میزان سدیم در خون است که وارد مایع مغزی نخاعی می شود. سدیم با وارد شدن در مایع مغزی نخاعی در مغز انباشته می شود.
ویتورس در ادامه گفت: ” افزایش میزان سدیم در مغز، مایعات را از طریق فرآیند اسموز جذب می کند. افزایش میزان مایعات موجب ورم می شود که فشار و نرم شدگی مغز را بالا می برد”.
علائم بالینی معمولی با عملکرد نادرست سیستم مرکزی عصبی مرتبط است و با آتاکسی، از دست دادن تعادل و هماهنگی همراه می باشد و حیوان در راه رفتن دچار مشکل می شود و ممکن است بیماری ناگهانی و مرگ اتفاق بیفتد.
بورن اظهار داشت: “دام هایی که در جایی محدود رشد می کنند و یا خوراک آن ها میزان بالایی نمک و مواد معدنی دارد بیشتر در معرض این مشکل هستند”.
به علاوه، محدود بودن آب مصرفی می تواند سنگ کلیه نیز در نشخوارکنندگان به وجود آورد.
ویتورس گفت: “سنگ کلیه در ادرار غلیظ شکل می گیرد و اوره غلیظ نیز به علت ننوشیدن آب به مقدار کافی بروز می کند. در این موارد فرضیه احتمالی این است که حیوان در طول هوای سرد آب کافی مصرف نکرده است و این امر موجب غلیظ شدن ادرار آن شده است. بدین ترتیب سنگ شکل می گیرد و به مرور زمان بزرگ تر و یا تعداد آن ها زیاد می شود و در مجاری ادرار قرار می گیرد.”
سنگ کلیه می تواند آنقدر سخت باشد که به جراحی نیاز پیدا شود.
ویتورس ادامه داد: “اگر آب مناسب وجود داشته باشد و به طور مرتب مصرف شود دیگر برای دام و صاحب آن نگرانی ایجاد سنگ کلیه وجود نخواهد داشت”.
با این که اسب ها در دسته بندی دام قرار نمی گیرند اما باید گفت که کولیک در اسب ها ناشی از مصرف نکردن یا محدود بودن آب در زمستان است.
گاوهای شیردهی که به آب دسترسی آزادانه دارند نسبت به گاوهایی که دو بار در روز آب می خورند شیر و کره بیشتری تولید می کنند.
بورن اظهار داشت: “هنوز این موضوع ثابت نشده اما عقلانی به نظر می رسد که گاوهای گوشتی نیز به همین منوال باشند. در دسترس قرار دادن آزادانه آب برای گاو موجب می شود که وزن گوساله نیز بعد از اتمام شیرخوارگی بالا باشد”.

منبع:ITPNEWS.COM

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=12645
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.