پرورش طیور

آثار کاربرد آسپرین جهت کنترل آسیت در طیور گوشتی

طی دهه گذشته آسیت یکی از مشکلات بسیار مهم در صنعت مرغداری بوده است. وجه مشخصه این بیماری تجمع مایع در محوطه بطنی است و به همین دلیل به آن ” آب آوردگی شکم ” نیزگفته  می شود.

بنظر می رسد ارتفاع محل پرورش از سطح دریا، شرایط محیطی و تغذیه از جمله دلایل بروز این بیماری می باشد .هنگام بروز آسیت در طیور گوشتی عوامل متعددی موجب کم شدن میزان اکسیژن بافتی می شوند. جهت مقابله با این پدیده پرندگان دچار آسیت، هماتوکریت و تعداد گلبولهای قرمزخون را افزایش می دهند که این امر موجب افزایش غلظت خون می شود. نظر به خواص پروستاگلاندین ها در تنظیم اندازه رگهای خونی و تشکیل لخته های خون، محققین دانشگاه آرکانزا در ایالات متحده آمریکا طی پژوهشی از آسپیرین بعنوان یک بازدارنده پروستاگلاندین به منظور افزایش قطر رگهای خونی و ممانعت از لخته شدن خون در طیور گوشتی استفاده کردند .
طرح آزمایشی مذکور شامل دو نوبت آزمایش با مجموع ۱۳۶۰ جوجه خروس یک روزه گوشتی بود که در ارتفاع محل آزمایش (۳۹۰ متر بالاتر از سطح دریا ) و نیز در محفظه مخصوصی با فشار کم معادل ۲۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریا این آزمایشات انجام پذیرفت. در هر ارتفاع ۵ تیمارشامل گروه شاهد ومقادیر ۰۲۵/۰، ۰۵/۰، ۱/۰ و ۲/۰ درصد آسپیرین در خوراک مورد بررسی قرار گرفتند . پرندگان و خوراک مصرفی بطور هفتگی توزین شدند. در پایان هفته پنجم نمونه های خون جهت آزمایشات هماتولوژی جمع آوری و وزن قلب، سینه، طحال ثبت گردید ،همچنین تمامی پرندگان برای تعیین علائم آسیت معاینه شدند.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11911
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.