بیماری های طیور

آنفلوانزای مرغی در قم کنترل شده است

مدیرکل دامپزشکی قم گفت: بیماری آنفلوانزای مرغی در این استان کنترل شده است و تمامی مرغداری های گوشتی و تخم گذار به طور مرتب توسط کارشناسان پایش می شوند.

رفیعی، مدیرکل دامپزشکی استان از کنترل آنفولانزای مرغی درقم خبرداد وگفت: تمامی مرغداری های گوشتی و تخم گذار به طور مرتب مورد پایش و نظارت قرار می گیرند.

وی افزود: پس از نمونه برداری از یک واحد مرغ تخم گذار واقع در جاده قم- تهران، مشخص شد که این واحد درگیر بیماری آنفولانزا شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان با بیان این که این واحد تخم گذار به مرحله تولید نرسیده بود، اضافه کرد: بلافاصله عملیات ضد عفونی، پایش، قرنطینه و معدوم سازی در این واحد انجام شد و در حال حاضر مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

رفیعی خاطرنشان کرد:ویروس این بیماری به راحتی به انسان منتقل نمی ‌شود و موارد ابتلای انسان به این ویروس به ندرت اتفاق می ‌افتد؛ اکثریت موارد ابتلای انسان به این بیماری در مناطق روستایی اتفاق افتاده‌است و تاکنون هیچ موردی مبنی بر آلودگی بر اثر مصرف گوشت و یا تخم مرغ پخته شده اثبات نشده ‌است.

وی به شهروندان توصیه کرد: از مراکز معتبری که مورد تایید دامپزشکی است، فرآورده های خام طیور را خریدار کنند و از خرید مرغ و پرنده از بازارچه ها و مراکز غیرمجاز خودداری کنند.

مدیرکل دامپزشکی قم به مرغداران توصیه کرد: از تردد افراد و خوردروهای متفرقه که می تواند عامل ورود بیماری باشد، به داخل مرغداری ها جلوگیری کنند و از نگهداری پرندگان وحشی در مرغداری ها که عامل انتقال آلودگی هستند، خودداری کنند.

رفیعی افزود: مرغداران باید به صورت مرتب نسبت به ضدعفونی واحدها اقدام کنند و در صورتی که تلفات و یا کاهش تولید در مرغداری مشاهده کردند، با شماره تلفن ۱۵۱۲ در میان بگذارند.

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلlv

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=12569
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.