آنفلوانزا روند صادرات تخم‌مرغ را کُند کرد

دبیر کانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار با بیان اینکه برای تعادل بخشی به بازار تخم‌مرغ روزانه باید ۶۰۰ تن صادر شود، گفت:‌ آنفلوانزا روند صادرات را کند کرده و به طور متوسط روزانه ۳۰۰ تن تخم‌مرغ صادر می‌شود.
سید فرزاد طلاکش دبیر کانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار در گفت‌وگو با فارس گفت: از زمان مطرح شدن بیماری آنفلوانزای پرندگان در کانون‌های اولیه مرغ بومی موارد جدیدی گزارش نشده است.
وی با بیان اینکه از زمان بروز بیماری آنفلوانزا در کشور تقریبا به طور متوسط روزانه ۳۰۰ تن تخم مرغ صادر می‌شود، افزود: در این مدت روند صادرات تخم‌مرغ کند شد، ولی متوقف نشد.
دبیر کانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار تصریح کرد: روز گذشته ۴۵۰ تن تخم مرغ به کشورهای عراق و افغانستان صادر شد و با توجه به تولید مازاد باید بطور متوسط بیش از ۶۰۰ تن تخم مرغ صادر شود.
طلاکش با بیان اینکه هر چه زودتر باید شرایط پاک شدن کشور از آنفلوانزا ایجاد شود و این موضوع به مراجع بین‌المللی اعلام شود، گفت: مصرف تخم‌مرغ طبق سنت ۵۰ سال گذشته در ماه رمضان کاهش می‌یابد و امسال هم شاهد این اتفاق هستیم.
وی افزود: در ایام ماه مبارک رمضان مردم در وعده‌های سحر و افطار کمتر از تخم مرغ استفاده می‌کنند، به همین دلیل هر ساله مصرف داخلی تخم‌مرغ کاهش می‌یابد.
دبیر کانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار تصریح کرد: تخم‌مرغ از لحاظ تأمین پروتئین محصول با کیفتی است و ضعف اطلاع رسانی مانع افزایش مصرف تخم مرغ است.
طلاکش در مورد نحوه نگهداری تخم‌مرغ اظهار داشت: تخم مرغ از زمان تولید به مدت یک ماه در یخچال‌های خانگی و به مدت ۳ ماه در یخچال‌های صنعتی قابل نگهداری است.
* هر روز نگهداری در دمای اتاق معادل یک هفته در یخچال است
وی با بیان اینکه هر روز نگهداری تخم‌مرغ در دمای اتاق معادل یک هفته نگهداری در دمای یخچال است، گفت: عرضه تخم‌مرغ بسته‌بندی شده تبادل دما با محیط بیرون را به حداقل می‌رساند، بنابراین اگرچه تصور بر این است که بسته‌بندی موجب افزایش دمای تخم مرغ می‌شود، باید گفت که این کار بسیار در نگهداری تخم‌مرغ اثر مثبت دارد.
دبیر کانون سراسری انجمن پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار در پاسخ به این سؤال که تخم‌مرغ در برخی مغازه‌های سطح شهر خارج از یخچال و حتی در دمای بالا نگهداری می‌شود، گفت: باید در مورد خرید از این مغازه‌ها دقت شود زیرا تخم‌مرغ ماده‌ای فساد پذیر است و نگهداری در چنین شرایط اصلا مناسب برای نگهداری تخم مرغ نیست.
وی افزود: سازمان دامپزشکی وظیفه نظارت بر این مسائل را بر عهده دارد.

 

مرتبط با خبر: صادرات بیش از ۲۲ هزار تن تخم مرغ به کشورهای همسایه

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار گفت: در حال حاضر با وجود محدودیت‌ها همچنان صادرات تخم مرغ به کشورهای عراق و افغانستان ادامه دارد.
رضا ترکاشوند مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار در خصوص صادرات تخم مرغ به سایر کشورها گفت: معمولا در فصل تابستان و با توجه به وضعیت جوی حجم صادرات تخم مرغ کم می‌شود.
وی گفت : خوشبختانه امسال با پیش آمدن بحث آنفولانزای مرغی در کشور ترکیه در ابتدای سال ۹۴ تقاضا برای صادرات از ایران افزایش چشمگیری داشت.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار بیان داشت: با توجه به شرایط ترکیه در ابتدای سال میزان صادرات ما چیزی در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن تخم مرغ در روز بوده و این رقم بالایی برای صادرات و ارزآوری به کشور است.
ترکاشوند تصریح کرد: البته به دلیل بروز آنفولانزای مرغی در چند روستا در شمال کشور متأسفانه فضایی ایجاد شد که کشور عراق که حجم گسترده‌ای از صادرات ما به آن است از واردات تخم مرغ جلوگیری کند که این موضوع از طریق سازمان دامپزشکی کشور طی نامه‌ای به مسئولین عراق اعلام شد.
وی ادامه داد: سازمان دامپزشکی در این نامه اعلام داشت تخم ‌مرغ تولیدی در ایران کاملا صنعتی بوده و از سلامت کامل برخوردار می‌باشد و با توجه به گواهی سلامت سازمان دامپزشکی کشور مشکلی برای مصرف وجود ندارد.
ترکاشوند ادامه داد: در حال حاضر با وجود محدودیت‌ها همچنان صادرات به کشورهای عراق و افغانستان ادامه دارد و حتی صادرات به کشور افغانستان نسبت به ماه قبل افزایش نیز یافته است.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار خاطرنشان کرد: در سال جدید بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ تن صادرات داشته‌ایم و طبق روال معمول تابستان در حال حاضر روزانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ تن تخم مرغ صادر می‌شود.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2294
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.