بیماری های طیور

آنفولانزای طیور

بیماری آنفولانزای طیور به وسیله تیپ A ویروس آنفولانزا ایجاد می شود. علائم این بیماری متنوع بوده و بر اساس نوع ویروس، مقاومت میزبان و شرایط محیطی می تواند از یک بیماری خفیف با تلفات کم و یا بدون مرگ و میر تا بیماری بسیار کشنده و واگیردار متغیر باشد.

میزبان ها:

انواع ویروس های این بیماری از اردک بیشتر از سایر پرندگان جدا شده است. پرندگان آبزی نسبت به طیور اهلی در برابر بیماری مقاوم تر هستند. ویروس هایی که هیچ نوع علائم آشکاری در پرندگان آبزی ایجاد نمی نمایند می توانند برای طیور اهلی بسیار کشنده باشند. در میان طیور اهلی نیز بوقلمون سریعتر از مرغ به بیماری مبتلا می شود.

انتقال:

پرندگان آبزی به عنوان مخزن ویروس عمل نموده و عامل بیماری را در دستگاه گوارش خود حمل و از طریق مدفوع محیط را آلوده می کنند. عامل بیماری از طریق تنفس ذرات حاوی ویروس به پرندگان حساس منتقل می شود. این ویروس به وسیله ترشحات بینی و دستگاه گوارش و همچنین از طریق مدفوع پرندگان مبتلا در محیط گسترش می یابند.

نشانی های بیماری:

علائم بروز بیماری آنفولانزای طیور بسیار متغیر است. در برخی گله ها تنها دلیل عفونت افزایش میزان تیتر پادتن در سرم خون است. این بیماری همچنین می تواند دستگاه تنفسی، گوارشی، تولید مثل و سیستم عصبی را مبتلا سازد.

کاهش مصرف خوراک و افت تولید تخم مرغ از علائم اولیه و قابل پیش بینی بیماری هستند.

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9754
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.