باروری گاو

اثرات استرس گرما بر تولید مثل گاو ماده

افزایش استرس گرما به بیش از ۸۶درجه ی فارنهایت (۳۰ درجه ی سانتی گراد) ممکن است که روی هورمون ها در گاو ماده تاثیر گذار باشد.

کاهش طول زمان فحلی و کم شدن شدت علایم آن ممکن است که یکی از اثرات استرس گرمایی باشد. استرس گرما در زمان باروری و یا بلافاصله ۱۰ -۷ روز بعد از آن ممکن است که باعث کاهش ریت باروری (conception rate) گردد. این خصوصا وقتی به وقوع می پیوندد که گاو ها به استرس گرمایی عادت نداشته باشند. این تغییرات نه تنها شامل نارسائی در باروری تخمک است بلکه اساسا موجب افزایش مرگ زودرس جنین نیز در گاو می باشد.

با مرگ زودرس جنین در رابطه با استرس گرما، گاو ظرف ۲۱ روز به فحلی باز می گردد. در واقع جنین قبل از شناسایی توسط مادر از بین رفته و آبستنی زایل می گردد. کاهش باروری در گاوها بیشترین احتمال، متعاقب استرس گرما می باشد. اما در برخی از تلیسه ها هم ممکن است کاهش باروری اتفاق افتد.

در حالی که به طور سنتی غالب توجهات معطوف به اثرات کاهش باروری در گاو نر است، اما این واقعیت مهم است که استرس گرما بر روی باروری گاو ماده موثر می باشد.

بنابراین استرس گرما خصوصا در زمان اجرای بر نامه ی همزمانی باید مورد توجه قرار گیرد. در یک برنامه همزمانی در زمان بروز فحلی برای اجتناب از استرس آب و هوای گرم و یا به کار گیری ابزار مدیریتی در جهت کاهش این استرس برای حصول یک نتیجه ی خوب، باید مد نظر قرار گیرد.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10522
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.