پرورش طیور

اثر سطح تغذیه بر روی تخمک گذاری در طیور

متاسفانه گاها در مرغ مادر گوشتی صفت بسیار نامطلوب رها شدن چندین تخمک بطور همزمان مشاهده می شود. بجای رها شدن یک فولیکول٬ بعضا ۲ یا ۳ یا ۴ فولیکول در روز رها می شود. این ویژگی نامطلوب معمولا به دنبال تغذیه بیش از حد بخصوص زمانی که انرژی مازاد مصرف می شود بروز می کند.

رها شدن همزمان چندین فولیکول موجب تولید تخم مرغ های غیر قابل جوجه کشی دو زرده یا الگوی نامنظم تخمگذاری به دلیل از بین رفتن تعداد زیادی از فولیکول ها می شود. علامت هشدار دهنده اولیه قبل از بروز عوارض افزایش وزن بدن٬ افزایش تخمگذاری بین ساعات ۳ بعدازظهر تا ۶  صبح است.
همچنین رها شدن چندین تخمک موجب افزایش نقایص پوسته تخم مرغ میشود. متاسفانه تخمک گذاری نامنظم موجب تولید تخم مرغ های درون پوسته می شود که بدلیل اینکه توسط خروس ها یا سایر مرغ ها خورده می شوند به ندرت توسط مدیر مزرعه دیده می شوند. وقتی یک مرغ چاق می شود تعداد اسپرم کمتری در غدد ذخیره اسپرم دارد که همراه با کاهش فعالیت جفتگیری که خود باعث کاهش باروری می شود است. بدون شک در گله های مرغ مادر گوشتی جوان که در زمان بلوغ جنسی وزن آنها بالاتر از وزن استانداد است رها شدن همزمان چندین زرده بدترین عوارض را به دنبال خواهد داشت.
کلیه شرکت های تجاری تولید کننده مرغ مادر گوشتی راهنمای پرورش ارائه می نمایند که معمولا در سن ۲۲ هفتگی معادل ۲/۲ کیلوگرم است توصیه نموده اند.
اغلب مرغ ها٬ تخم مرغ هایی که تا ۷ روز بعد از جفت گیری طبیعی یا تلقیح مصنوعی تولید می کنند بارور است اما بعضی از تخم مرغ ها تا ۲۸روز پس از جفتگیری نیز بارور هستند.

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9370
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.