اجرای طرح سالمونا در یزد

اجرای طرح جامع بررسی «سالمونلا» در یزد

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان یزد گفت: با هدف تعیین درصد شیوع سالمونلا در جمعیت مزارع مرغ مادر و مرغ تخم‌گذار استان یزد، طرح جامع بررسی بیماری سالمونلا در استان به اجرا در آمد.
دکتر «محمدرضا متوسل‌الحسینی» ضمن اعلام این خبر، در خصوص این بیماری اظهار کرد: سالمونلوز، یک بیماری باکتریایی است که از طریق آب یا غذای آلوده قابل انتقال به انسان و حیوانات است و در ابتدا سبب اسهال و تب و در ادامه باعث انقباض‌های شکمی‌، کهیر، حالت تهوع و بی‌اشتهایی می‌شود.
به گفته‌ی وی، در طرح جامع بررسی بیماری سالمونلا، تعداد واحدهای در نظر گرفته شده برای هر استان بر اساس فصول مختلف سال از نیمه دوم خرداد تا پایان بهمن‌ماه و زمان نمونه‌برداری بر اساس سن گله‌ها توسط ادارات طیور هر استان و زیر نظر دفتر طیور سازمان دامپزشکی کشور انجام می‌گیرد.
متوسل‌الحسینی با بیان این‌که اطلاعات نمونه‌بردای‌ها در بخش بررسی و مراقبت سامانه مراقبت بیماری‌های طیور ثبت می‌شود، تصریح کرد: نمونه‌های اخذ شده برای پایش به مرکز ملی تشخیص، آزمایشگاه‌های مرجع و کاربردی سازمان دامپزشکی ارسال می‌شود تا آزمایش‌های میکروبی لازم در این زمینه صورت پذیرفته و درصد شیوع آلودگی بدست آید.
این مسئول با اشاره به اهمیت این طرح، گفت: از آن جا که بیماری سالمونلا از طریق مصرف گوشت و تخم‌مرغ آلوده قابل انتقال به انسان است هم‌چنین این بیماری از طریق مرغ‌های آلوده به بیماری که در جوجه‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند به جوجه‌های تولید در نسل بعد نیز منتقل شود، امید آن می‌رود تا نتایج حاصل از این طرح مبنای کلیه‌ی مطالعات و بررسی‌های بعدی قرار گرفته و به کاهش آمار شیوع سالمونلا در جمعیت دام و انسان و ضررهای حاصل از آن منجر شود

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5274
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.