ساختمان اصلی پوسته تخم مرغ

احتیاجات کلسیمی در مرغ های تخمی

ساختمان اصلی پوسته تخم مرغ از کربنات کلسیم تشکیل شده است از این رو برای اینکه پوسته به خوبی فرم بگیرد باید مقدار کافی کربنات کلسیم به وسیله غذا در اختیار جوجه ها قرار داده شود . به این موضوع باید در تمام مراحل مختلف زندگی چه در مرحله اولیه و چه در مرحله رشد و مرحله تخمگذاری توجه کافی مبذول نمود.
پوسته در بدن مرغ معمولأ در شب فرم می گیرد و این امر مقارن با زمانی است که غلظت کلسیم در خون به حداقل می رسد. از این رو تحقیقات جدید نشان داده است که منابع کلسیمی که زود تجزیه وجذب می شوند از نظر تولید پوسته محکم ،زیاد خوب نیستند بلکه برای این منظور باید از منابعی مانند گوش ماهی استفاده نمود که دیر جذب می شوند. گوش ماهی در چینه دان باقی می ماند وبه آهستگی هضم وجذب می گردد. از این رو در هنگام شب که باید پوسته فرم بگیردبه مرور وارد خون شده و غلظت کلسیم خون را بالا می برد در نتیجه وضعیت پوسته مناسب تر می گردد. در استفاده از سنگ های کلسیمی اندازه ذرات باید مورد توجه قرار گیرد.
بعضی سموم قارچی که ممکن است به وسیه غذا ویا آب وارد بدن تخم مرغی شوند اثر نامناسب در فرم پوسته دارند. این سموم مانع از استفاده صحیح از کلسیم موادغذائی به وسیله مرغ می شوند. در نتیجه تخم مرغ با پوسته ضعیف تولید می گردد.
از این رو باید سعی کرد که غذای مرغ عاری از هر گونه آلودگی قارچی باشد.
سنگ ریزه- در هر ماه باید ۱۱/۳کیلو گرم سنگ ریزه با اندازه مناسب برای هر ۱۰۰۰مرغ در نظر گرفت وبه طور آزاد در اختیار آنها گذاشت. سنگ ریزه نباید از جنس آهکی باشد زیرا سنگ های آهکی در روده هضم و جذب می شوند.

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6388
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.