پرورش شترمرغ

ارتباط تغذیه و سلامتی درشترمرغ

تغذیه مناسب و کافی برای عملکرد مطلوب شترمرغ ضروری بوده و یک شیوه مؤثر به منظور فراهم نمودن مواد مغذی، استفاده از خوراک های متعادل شده مخلوط، همراه با علوفه های سبز و سنگ ریزه برای افزایش قابلیت هضم خوراک می باشد.

مؤلفین معتقدند که جیره های با مقادیر مواد مغذی زیر برای شتر مرغ های،  Emu Rhea مناسب می باشد. پروتئین ۲۰-۱۶ درصد، چربی کمتر یا مساوی ۱۰ درصد، فیبر کمتر یا مساوی ۱۰ درصد، کلسیم حدود ۲/۵ درصد و فسفر حدود ۱/۵ درصد. تا سن ۱۰ ماهگی، ضریب تبدیل شترمرغ ۶/۵ کیلوگرم خوراک مصرفی به ازای هر کیلوگرم اضافه وزن می باشد.

طبق نظر اسمیت جیره های نامتعادل شترمرغ های مولد و یا جوجه شترمرغ ها، ممکن است موارد زیر را افزایش دهد.
۱- بی اشتهایی (اگر جوجه ها اشتهای مناسبی در هفته اول ندارند، بیماری ها در زمان پس از جذب زرده افزایش می یابد و معمولأ منجر به افزایش تلفات در سه هفته اول پرورش می گردد).
۲- ضریب تبدیل نامطلوب علیرقم مصرف خوراک بالا
۳- پر درآوری ضعیف و نامناسب
۴- مشکلات پا در سن یک هفتگی تا ۳ ماهگی
۵- کاهش ایمنی و افزایش میزان تنش
تغذیه صحیح جوجه ها نیز دارای اهمیت می باشد. زیرا آسیب پذیرترین مرحله پرورش تا سن سه ماهگی می باشد.تغذیه نامتعادل شترمرغ های مولد، باعث کمبود چندین مواد مغذی در جنین شده و برخی از این کمبودها باعث غیرطبیعی شدن کیسه زرده می شود.
برخی از مؤلفین معتقدند که در حالت برداشت سریع و خارج نمودن تخم از محل پرورش به منظور القای (افزایش) تخم گذاری، نیاز شترمرغ های مولد به دریافت کلسیم افزایش یافته و لازم است به میزان ۱۶ گرم در کیلوگرم جیره تأمین شود و علاوه بر این بهتر است که پرنده دسترسی آزاد به کربنات کلسیم دانه ای و یا پوسته صدف داشته باشد. اگر چه این کاردارای ارزش زیادی است و تغذیه آزاد کلسیم منجر به افزایش مصرف این ماده معدنی می شود اما ممکن است این مقدار کلسیم اضافی باعث کاهش جذب و بهره وری، ماده مغذی روی می شود. و همچنین، افزودن سنگ آهک با کیفیت پایین که دارای ناخالصی های طبیعی مواد معدنی است ممکن است با جذب و مورد استفاده قرار گرفتن مواد معدنی دیگر در جیره تداخل پیدا کنند.

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=8372
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.