جیره طیور

ارزیابی جیره غذایی در طیور

بهترین تخمین برای ارزش یک جیره بازدهی تولید خوراک به تولیدات گوشت طیور یا تخم مرغ است. یک جیره متعادل ممکن است به صورت ترکیبی از مواد مغذی خوراک در نسبتها، مقادیر و اشکال مختلف تعریف شود به طوری که بدون تلف شدن گروهی از طیور باعث تغذیه کامل آنها از جیره شود. به زودی راجع به احتیاجات مواد مغذی طیور بحث خواهد شد. این احتیاجات با اجزای مواد غذایی قابل دسترس تأمین خواهد شد به طوری که جیره متعادلی را فراهم آورد.
در تولید گوشت طیور یا تخم مرغ به قیمت جیره باید توجه شود. اغلب جیره هایی که قیمت اقتصادی دارند از محصولات ارزان قیمت حاصل می شوند. البته ضرورتی ندارد قیمت مواد خوراکی حداقل باشد. بسیاری از تولید کنندگان طیور، آگاهی کاملی از ترکیبات مواد مغذی خوراک ندارندتا از آنها به طور مناسب استفاده کنند. آنها از جیره های آماده تجارتی استفاده می کنند و راهی برای تخمین انرژی قابل متابولیسم یا برخی از مواد مغذی با اهمیت ندارند. بنابراین لازم است تولید کنندگان طیور، از بازدهی جیره های خوراکی خود آگاه باشند.بازدهی خوراک برابر با کیلوگرم خوراک مصرف شده برای تولید یک کیلوگرم جوجه کبابی یا تولید یک دوجین تخم مرغ می باشد که تحت تأثیر فاکتوهایی از قبیل:
۱-سرعت رشد یا میزان تولید تخم مرغ
۲- انرژی قابل متابولیسم جیره
۳- اندازه بدن مرغ های تخم گذار
۴- مواد مغذی کافی در جیره
۵- دمای محیط
۶- سلامتی گله

اگر در یک گله سالم از مرغ های تخم گذار که در محیط سالم به سر می برند و در حداکثر تولید می باشند، بازدهی خوراک پایین باشد، باید برای بهبود بازدهی خوراک، جیره را مورد ارزیابی قرار داد که برای این کار اطلاعات مربوط به میزان تولید و مقدار مصرف خوراک گله ضروری است.
این اطلاعات به تولید کننده طیور این امکان را می دهد که مقدار خوراک مصرفی را برای تولید یک کیلوگرم جوجه کبابی یا یک دوجین تخم مرغ به دست آورد و به این طریق بازدهی خوراک را محاسبه نماید.

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7171
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.