طیور

استفاده از غذا برای رشد در طیور

بعضی از انواع طیور دارای رشد سریع تری نسبت به برخی دیگر هستند مثلأ اردک دارای سرعت رشد بیشتری نسبت به مرغ خانگی می باشد.همچنین  از نظر جنس معمولأ رشد در خروس ها سریع تر از مرغان است. از طرفی سرعت رشد طیور با سن تغییر می یابد بدین ترتیب که در سنین اولیه ی زندگی منحنی رشد به سرعت بالا می رود وسپس این سرعت کم شده و بالاخره متوقف شده وسیر نزولی می یابد.
جیره غذایی مناسب و متعادل سبب رشد سرعت می شود زیرا تمام مواد مورد احتیاج برای رشد را تامین می کند.
بالعکس جیره های غذایی که یک یا چند نوع ماده ی غذایی را فاقد هستند سبب کاهش سرعت رشد می شوند.
به طور کلی هرچه سن پرنده کمتر باشد واحد رشد نسبت به غذاهایی که خورده است بیشتر است.بدین ترتیب که غذایی که روزانه توسط طیور درحال رشد به مصرف می رسد همراه با افزایش وزن ازدیاد می یابد.در ابتدا این افزایش سریع است و بعدا کم می شود ودر مراحل بعدی وقتی که طیور به وزن کامل رسیدند غذای مصرف شده ثابت  می ماند وفقط به مصرف نگاهداری و بقای وزن بدن و تولید می رسد و رشد متوقف می شود.
بعضی از نژاد ها بهتر از نژاد های دیگر می توانند از غذا استفاده نمایند وباسرعت بیشتری رشد کنند.مثلا نژاد وایت روک دارای سرعت رشد بیشتری نسبت به نژاد لکهورن می باشد در یک نژاد نیز سویه های مختلف آن ممکن است ازنظر مقدار رشد با هم فرق داشته باشند. مثلا در نژاد نیوهمشایر رشد تیپ تخمی کمتر از رشد گوشتی است.
شرایط محیطی نیز در استفاده از غذا تاثیر دارد.حرارت-رطوبت-سلامت و بالاخره طرز نگاهداری در این امر تاثیر قابل توجهی دارد.
به طور کلی برای اطلاع از اینکه بدانیم چه مقدار غذا لازم است تا در سن معینی یک پرنده به وزن معینی برسد.
تحقیقات زیادی شده است و برای هر نژاد جداولی تهیه شده است مثلا در بعضی از سویه های نژاد وایت روک معدل وزن در۸ هفتگی به ۲۲۰۰ گرم می رسد در حالی که در نژاد لکهورن در چنین سنی وزن اغلب کمتر از ۱ کیلوگرم می باشد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5922
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.