شماره زنی گاو

استفاده از پلاک گوش برای شناسایی دام

روش های مختلفی برای شماره زنی وجود دارد مثل نصب پلاک گوش، خالکوبی ،زنجیرهای گردنی، مچ بندها و استفاده از داغ سرد. ٬ استفاده از پلاک های پلاستیکی است که به گوش نصب می شوند. می توان پلاک هایی را که دارای شماره هستند خریداری کرده و یا خودتان بر روی آنها شماره بزنید که مزیت آن این است که می توانید اطلاعاتی مثل تاریخ تولد٬ نام پدر و مادر را حک نمایید. سیستم شماره گذاری می تواند اطلاعاتی در مود گوساله به شما بدهد. برای مثال ۹۳۰۹ نشان دهنده این است که این حیوان نهمین گوساله ای می باشد که در سال ۱۹۹۳ به دنیا آمده است.
ممکن است شما علاقه مند باشید که از پلاک های رنگی استفاده کنید. مثلا گاوهای دو رگ، پلاک قرمز و گاو های اصیل پلاک زرد داشته باشند.
برای پلاک زدن حیوان را مهار کرده و پلاک را داخل انبردست پلاک زنی بگذارد. محل پلاک بر روی گوش بستگی به نوع پلاک مورد استفاده دارد. بطورکلی پلاک ها باید در میانه گوش  و در فاصله بین ریشه و نرمه گوش قرار گیرند. انبردست های پلاک زنی به نحوی کالیبره و مدرج شده اند که پلاک ها را بیش از حد محکم نصب نمی کنند. باید سعی شود تا گوساله ها تا قبل از جداشدن از مادرشان شماره گذاری شوند، تا از به هم درآمیختگی بعدی آنها جلوگیری شود. محل زخمها را می بایست ضدعفونی کرد تا هم از عفونت و هم از تجمع مگس ها جلوگیری شود. بعد از زدن شماره به یک حیوان، دستگاه شماره زن را به علت آغشته شدن با خون آلوده بعضی از دام ها ضدعفونی نمایند. اگر گم شدن پلاک ها در گاو داری شما امری متداول است، هر دو گوش را پلاک گذاری کنید.

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7520
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.