استفاده از کود مرغ در تغذیه طیور

استفاده از کود مرغ در تغذیه طیور

در کشورهایی که از نظر مواد اولیه برای تغذیه دام و طیور و ماهی دچار کمبود هستند،سعی می نمایند ،از تمامی امکانات موجود داخلی برای این منظور استفاده نموده و وابستگی خود را به واردات خارجی تا حد امکان کاهش دهند.یکی از این منابع که در طی سال های اخیر به عنوان یک منبع تغذیه ای دام و طیور و ماهی مورد استفاده قرار گرفته است،پودر کود مرغ می باشد.

طبق مطالعات انجام شده ،غذای متعادلی که اکنون در مرغ داری های صنعتی در اختیار طیور قرار می گیرد ،در حدود ۷۰-۸۰ درصد از انرژی آن جذب و بقیه بصورت مدفوع ازبدن خارج می شود که علاوه بر انرژی ،حاوی مقداری مواد ازتی مانند اسید اوریک و بقایای ویتامین ها و املاح و داروها نیز می باشد.چنانچه بتوان از آن بطور صحیح استفاده نموده،منبع عظیمی از نظر مواد اولی در تغذیه مرغ و ماهی به شمار ی رود.

معمولا برای این منظوراز کود مرغ ها یا جوجه های گوشتی که قفس نگهداری می شوند،استفاده می گردد و آن را در دستگاه های مخصوص در حرارت خشک و پاستوریزه می کنند.

پودر کود مرغ دارای مقادیر قابل توجهی از اسید آمینه هاست.درصد لیزین ۰٫۳۹ ،درصد متیونین ۰٫۱۲ و درصد سیستین ۰٫۱۵ می باشد.

از کود مرغ در صورت لزوم می توان تا ۵ درصد جیره غذایی استفاده نمود چون کود مرغ از نظر انرژی فقیر است،باید در جیره هایی که از آنها استفاده می شود ،از مواد دانه ای پر انرژی مانند ذرت و یا از چربی استفاده کرد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4252
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.