اسفنج و سیدر گاو و گوسفند

کاربرد سیدر در دامپروری

 

مقدمه:

 سیدر گذاری یک روش موثر و راحت برای همزمان سازی و القاء فحلی در دامپروری محسوب می شود که در صنایع گاو گوشتی، گاو شیری، گوسفند و بز استفاده می شود سیدر در گله بزرگ گاو می تواند بسیار موثر واقع شود چون با همزمان کردن فحلی دستجاتی از گاوها و تلیسه ها می توانند در یک فرصت کوتاه جفتگیری کنند بویژه در گاوهای گوشتی در آنستروس پس از زایمان باعث جلو افتادن اولین فحلی و در تلیسه ها باعث جلوافتادن اولین فحلی در زمان  بلوغ می شود در ابتدا از اسفنج داخل واژنی برای همزمان سازی فحلی استفاده می شد که بعدها سیدر جایگزین آن

 

چرا از سیدر باید استفاده کرد:

 ۱- همزمان سازی فحلی باعث می شود حیوانات در محدوده زمانی فشرده تر فحل شوند.

۲- امکان کنترل تخمک گذاری در حیوان ماده بمنظور جمع آوری تخمک بارور شده و انتقال رویان فراهم می شود.

۳-فراهم کردن امکان استفاده از تلقیح مصنوعی برای رسیدن به پیشرفت ژنتیکی بیشتر

۴- باعث جلو افتادن فصل تولید مثلی در حیوان ماده خواهد شد.

۵- سیدر گذاری باعث افزایش راندمان تولید مثلی و کاهش درصد فحلی های خاموش (چرخه فحلی بدون آزاد سازی تخمک) می شود .

۶ – امکان استفاده بهتر از زمان و نیروی انسانی  در طول زایمان و جفتگیری ممکن می شود .

۷- در اثر استفاده از تلقیح مصنوعی انجام جفتگیری های کنترل شده عملی تر و کاربردی تر خواهد شد.

۸- سودآوری گله را افزایش می دهد.

۹- امکان ایجاد فحلی در گوسفند و بز در خارج فصل تولید مثلی

۱۰- مدیریت تاریخ دقیق جفتگیری ها و زایمان.

image44s

توصیه هایی در مورد سیدر گذاری :

 ۱- اپلیکاتور را قبل از انجام سیدر گذاری کاملا با مایع ضدعفونی کننده مناسب (از محلولی استفاده شود که باعث تحریک واژن نشود) شستشو می دهیم .

۲- اطراف فرج را بدقت با دستمال یک بار مصرف تمیز کنیم تا هیچگونه آلودگی باقی نمانده باشد.

۳- از اپلیکاتورهای مخصوص همان شرکت سازنده سیدر استفاده شود .

۴- حیوان را قبل از سیدر گذاری حتما مقید کنیم تا جلوی آسیب رساندن به خود و دامدار را بگیریم.

۵- در موقع استفاده از سیدر یا جابجایی آن از دستکش (لاتکسی) استفاده کنید و بدون دستکش  از دست زدن به سیدر خود داری کنید.

۶- سیدرها و سایر مواد دارویی از دسترس اطفال دور باشد.

۷- سیدر ها باید در محیط خشک و زیر دمای ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری شوند تا کیفیت خود را از دست ندهند اما هورمون PMSG  بایستی داخل یخچال نگهداری شود.

۸- قبل از رفتن به کشتار حتما بایستی سیدر خارج شده باشد و از خوردن گوشت چنین دامی تا ۲۴ ساعت بعد از برداشت سیدر خود داری شود.

۹-بعد از خارج کردن سیدر آن را داخل نایلون یا کیسه های پلاستیکی گذاشته و با رعایت موارد بهداشتی دفع شود.

۱۰- از هر سیدر فقط یک بار باید استفاده شود و از استفاده مجدد پرهیز شود  تا جلوی انتقال بیماری های مقاربتی و خونی گرفته شود.

دامهایی که نباید سیدر گذاری شوند:

۱- دام هایی که از وزن مناسب یا سن کافی برای جفتگیری برخوردار نیستند

۲-دام هایی که دارای سیستم واژنی رشد نکرده و غیرعادی یا ملتهب و عفونی هستند .

۳- گاوهای گوشتی که کمتر از ۲۰ روز بعد زایمان و در گاوهای شیری که کمتر از ۴۰ روز از زایمانشان گذشته

۴- در گاوهای شیری آنستروس که کمتر از۴۲ روز و بیشتر از ۷۸ روز از زایمانشان گذشته و این گونه گاو ها باید از نظر اثر بخش و ایمنی مورد ارزیابی قرار گیرند.

دستورالعمل استفاده از سیدر چگونه است:

در ابتدا دم سیدر را داخل اپلیکاتور گذاشته بنحوی که بند دم سیدر در امتداد شیار قرار گرفته و به سمت دسته سیدر متمایل باشد شیار اپلیکاتور در موقع داخل شدن باید رو به پائین باشد بدین طریق سیدر را داخل اپلیکاتور قرار می دهیم سر اپلیکاتور را با لوبریکانت مخصوص دامپزشکی لیز می کنیمدم یا دنبه را بالا نگه داشته و لب فرج را باز کرده و بعد از رد کردن سر اپلیکاتور محتوی سیدر از فرج گوسفند، آنرا با شیب اندکی(۳۵-۴۵ درجه) به بالا وارد واژن می کنیم و به آرامی در داخل واژن حرکت می دهیم تا به انتهای فرج برسیم سپس پیستون اپلیکاتور را فشار می دهیم تا سیدر را در واژن آزاد کند و بعد اپلیکاتور را به آرامی خارج می کنیم.

AI - CIDR1

در موقع درآوردن سیدر از بند دمی سیدر که از فرج حیوان آویزان است گرفته و با قدرت و به آرامی می کشیم اگر آنرا آویزان از فرج ندیدیم باید داخل واژن را کنترل کنیم تا از وجود سیدر مطمئن شویم و در این صورت بند سیدر را پیدا کرده و بیرون می کشیم در موقع برداشتن سیدر ممکن است موکوس های روشن، کدر، زرد و یا خونی وگاهی همراه بوی زننده مشاهده شود که نتیجه تحریک ملایم دیواره واژن توسط سیدر می باشد در این حالت توصیه می شود این ترشحات تا قبل آمیزش تمیز شوند اما قابل ذکر است که این تحریکات مشکلی را در باروری ایجاد نخواهد کرد.

 

نحوه تجویز و میزان دزاژ مورد نیاز چگونه است:

بز: بعد از ورود سیدر به داخل مهبل در طول فصل تولید مثلی لازم است بمدت ۱۸ الی ۲۱ روز در مهبل باقی بماند غالب بزهای ماده معمولا ۴۸ ساعت بعد از ورداشتن سیدر فحل می شوند در موقع استفاده از تلقیح مصنوعی با استفاده از اسپرم منجمد به میزان ۲۰۰ الی ۴۰۰ واحد PMSG  ۴۸ ساعت قبل از حذف سیدر بهتر است تزریق شود برای همزمانی بهتر و افزایش درصد چند قلوزایی بهتر است در موقع برداشت سیدر ۴۰۰ واحدPMSG  تزریق شود  در روش لاپراسکوپیک یا روش تلقیح از سرویکس می بایست ۴۰الی ۴۸ ساعت بعد از حذف سیدر تلقیح اسپرم انجام گیرد.

گوسفند: در فصل جفتگیری بمدت ۱۲ الی ۱۴ روز باید سیدر در مهبل گوسفند بماند و در خارج فصل تولید مثلی لازم است ۷ الی ۱۲ روز  سیدر بماند و در موقع خارج کردن سیدر ۴۰۰  الی۵۰۰ واحد PMSG  تزریق گردد غالب گوسفندان ماده معمولا بعد از ۵۴ ساعت از ورداشتن سیدر فحل می شوند در جفتگیری های همزمان سازی شده بهتر است از ۱ قوچ برای حداکثر ۱۰ میش استفاده شود در تلقیح لاپراسکوپیک باید ۴۷ الی ۵۵ ساعت بعد از برداشت سیدر تلقیح انجام گیرد همچنین بهتر است قبل تلقیح از بز یا قوچ وازکتومی شده یا فحل یاب استفاده شود.

P1S_CIDR-4fb

گاوهای شیری : در گاوهایی شیری که بعد یک دوره تلقیح نتوانسته اند آبستن شوند از سیدر استفاده می شود ولی بدون پروستاگلاندین(PMSG) چون این هورمون باعث سقط جنین احتمالی وخاتمه دادن به آبستنی می شود. ولی در تلیسه ها از سیدر و پروستاگلاندین استفاده می شود پروستاگلاندین باعث پس رفت جسم زرد می شود که تضمین می کند که سیدر تنها منبع آزاد کردن هورمون پروژسترون می باشد و در موقعیکه سیدر برداشته شد همزمانی فحلی در بین گله اتفاق می افتد قیمت. سیدر گاوی معمولا ۳ الی ۴ برابر قیمت سیدر گوسفندی است و اپلیکاتورها در دو نوع بلند و کوتاه در بازار وجود دارند .

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=862
3 پاسخ
 1. mohsen
  mohsen says:

  باسلام و عرض خسته نباشید
  قیمت سیدر و هورمون چند قلوزایی گوسفند چه قیمتی هست؟
  و چه زمانی بعد از زایش باید سیدر گذاری انجام بشه؟
  باتشکر

  پاسخ دادن
 2. Farzad
  Farzad says:

  با سلام..سیدر و هورمون احتیاج داشتم…اگه امکانش هست هر سیدر و هورمون برای یک راس چقدر هزینه بر میداره…تعداد بالا مثلا هزار راس احتیاج دارم..با تشکر

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.