دامپروری

اصلاح نژاد کاربردی در گاو شیری

تامین نیاز غذائی انسانها و ایجاد امنیت غذائی یکی از اصلی ترین و مهمترین اهداف دامپروری در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است.

پرورش گاو یکی از شاخه های مهم این فعالیتها محسوب میشود. کشور ما تا اواخر نیمه اول قرن بیستم از یک ساختار دامداری کاملا سنتی ، بر پایه دامداری روستائی و عشایری برخوردار بوده است .در آن ایام گوسفند داری یکی ازمهمترین منشاء تولید پروتئین و یکی از  مهمترین زیر بخشهای کشاورزی بود ، به تدریج با گذشت زمان و بدنبال افزایش جمعیت، تقاضا برای شیر و گوشت افزایش یافت و به طبع آن پرورش گاو توسعه یافته و روند ایجاد دامداریهای متمرکز و تغییر سیستم دامداری از شکل سنتی به شکل صنعتی شروع شد و شاید بتوان اواخر دهه بیست را سر آغاز حرکت برای به کار بستن شیوه های نوین دامپروری دانست.

امروزه در دامداریهای مدرن و صنعتی کشور بهره گیری از گاوهای اصلاح شده، محیط سالم و بهداشتی، انتخاب اسپرم و برآورد عملکرد اسپرمهای مصرفی، توانائی تولید و کشت نباتات علوفه ای،  برآورد معیارهای ژنتیکی از قبیل وراثت پذیری ، تخمین ارزش اصلاحی ، تجهیزات مدرن و پیشرفته، استاندارد کردن تولید بر اساس سن ، طول دوره شیر دهی و غیره، امکان ثبت اطلاعات و رکوردها، ارزیابی تیپ، کنترل همخونی و آمیزشهای برنامه ریزی شده در گله و دهها مورد دیگر موجبات پویائی و شکوفائی هر چه بیشتر این صنعت را فراهم آورده اند.

 

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=12073
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.