استفاده از کود به عنوان بستر

اصول استفاده از مواد جامد کود به عنوان بستر در دام

قدمت فن آوری تفکیک مواد جامد از بخش مایع کود گاو، حداقل به سی سال می رسد .اکثر پروار بندی های موجود در ایالاتی مانند کالیفرنیا، آریزونا و نیومکزیک، تقریبأ کار دامپروری را آغاز کردند، بستر دام های خود را از مواد جامد کود تهیه می کنند. بیشتر دامداری ها در بخش های شرقی ایالت متحده که دارای جایگاه فری استال هستند یا هرگز از پول استفاده نکرده اند یا با آمدن مواد دیگر مانند خاک اره یا بهتر از همه ، ماسه، آن را کنار گذاشته اند. دلیل اصلی معمولأ وابسته به افزایش شیوع ورم پستان محیطی است. مواد جامد کود حاوی مقدار زیادی از عوامل بیماری زای ورم پستان بوده و منجر به قرار گیری انتهای سرپستانک در معرض این عوامل می شود.
آیا باید از آن به عنوان بستر استفاده کنیم؟
کود کالایی است که بسیار قابل دسترس بوده و به طور پیوسته، روزانه تولید می شود. معمولأ در بیشتر دامداری های دارای جایگاه انفرادی آزاد، بیش از مقدار مورد نیاز برای تهیه بستر گاوهای شیری وخشک ،کود تولید می شود مگر اینکه تجهیزات منجر به تأخیر در تولید گردد .مواد جامد کود معمولأ به دو طریق استفاده می شود:یا به عنوان بستر فشرده یا روی تشک. فری استال ها باید حداقل ۱۰-۱۵سانتی متر پوشش داشته باشند. مقدار بیشتر بستر، اغلب در جلوی استال قرار داده می شود تا اتلاف طبیعی از پشت جایگاه را در اثر خروج گاو از آن یا تلف شدن هنگام مرتب کردن جایگاه جبران کند.بستر در جلوی جایگاه باید تسطیح شود تابیش از ۵ سانتی متر از تخته سینه را نپوشاند.نگهداری از جایگاه باید بیشتر در یک سوم عقبی جایگاه ،جایی که غدد پستان در تماس با بستر هستند،صورت گیرد.این نواحی می تواند منبعی از تعداد زیادی عوامل بیماری زا باشد و بستر مرطوب و کهنه باید برداشته شود یا با لایه ای به ضخامت ۱۰-۱۵ سانتی متر از بستر تمیز پوشانده شود.مطالعات نشان می دهد که شمار باکتریایی در ۱۰-۱۲ سانتی متری زیر سطح بستر فشرده نسبت به تعداد باکتریای در مواد سطحی بالاتر است.این امر به ما می گوید که زیر ورو کردن یا حفر بستر فشرده راه خوبی نیست.تشک ها برای بهبود آسایش گاو استفاده می شوند ولی هنوز به بستر نیاز دارند تا تجمع مدفوع و ادرار روی قسمت عقبی تشک کاهش یابد. مقداری بستر روی سطح تشک لازم است تا به عنوان روان ساز عمل کرده و مشکل سایش مفصل خرگوشی کاهش یابد.

در مورد خطرات عوامل بیماری زا چطور؟
مواد جامد کود بازیافتی،خطر عوامل بیماری زای در گردش مانند مایکو باکتریوم پاراتوبر لوزیس(یون)و سالمونلا را در گله به همراه دارد گله هایی که مشکل شناخته شده ای با این بیماری ها دارند،احتمالا باید از استفاده از این مواد بازیافتی برای قطع چرخه بیماری دوری کنند. داده ای مبنی بر این که کود کمپوست یا خشک شده به صورت مکانیکی به طور کامل خطر بیماری را ازبین می برد، وجود ندارد. احتمال چرخش عوامل بیماری زای ورم پستان، نگرانی اصلی در مورد کود به عنوان بستر نیست، زیرا گاوها خودشان هر روز مقدار زیادی از این عوامل را تولید می کنند.

کلی فرم ها استرپتوکوکوسی محیطی،ساکنان طبیعی دستگاه گوارش هستند.

خشک کردن وهضم
اکثر متخصصان توصیه می کنند که مواد بستر باید تا حد امکان تا قبل از استفاده در جایگاه،خشک شوند. مواد جامد کود بازیافت شده معمولا ماده ای خشک حدو د۳۰-۴۰ درصد داشته که بستگی به روند مکانیکی به کار رفته برای تولید آنها وطول مدت باقی ماندن آنها دارد. خاک اره ای که بسیار خشک به نظر می رسد،قبل از استفاده در جایگاه ماده ی خشکی حدود۹۰ درصد خواهد داشت. با این حال، در عرض ۲۴ ساعت محتوای ماده ی خشک بین ۶۰-۷۰ درصد کاهش یافته و تا پنج روز بعدی به حدود۵۰-۶۰درصد می رسد. شواهد کمی مبنی بر اقتصادی بودن خشک کردن مواد جامد کود یا غلبه خشک کردن بر خطر پستان محیطی وجود دارد. توجه ما این است که حتی اگر ماده ی خشک کود تا ۹۰ درصد برسد هنگامی که در جایگاه قرار می گیرد ،محتوای ماده ی خشک به طور چشم گیری افت پیدا می کند،به خصوص در شرایط آب و هوایی مرطوب.
از طرف دیگر ،هضم بی هوازی حداقل در ابتدا فوایدی خواهد داشت مطالعات محدودی در یافته اند که مواد جامد کود ایجاد شده از هضم کننده ها،حاوی مقدار بسیار کمی عوامل بیماری زای ورم پستان محیطی بوده و به طور قابل ملاحظه ای این تعداد نسبت به مقدار موجود در مواد جامد کود هضم نشده کمتر است.با این حال طی ۲۴ ساعت بعد از قرار گیری در جایگاه تعداد عوامل بیماری زای موجود در مواد جامد هضم شده به تعداد یافت شده در کود هضم نشده و کمپوست نشده بر میگردد.
شاید اقتصادی تر این باشد که نگهداری از جایگاه بهبود یابد تحقیق انجام شده در یک دامداری ۱۲۰۰ راسی در نیویورک که دارای یک هضم کننده بود نشان داد که میزان استرپ های محیطی ،کلی فرم و باکتری های گرم منفی طی۲۴-۴۸ ساعت نخست قرارگیری در جایگاه به سرعت افزایش یافت.نتیجه این تحقیق این بود که تعویض هر دو تا سه روز یک بار بستر، بهترین راه برای استفاده ازکود حتی از هضم کننده به عنوان بستر است. نکته مهم در اینجا این است که به نظر می رسد مواد جامد به سرعت هنگام قرار گیری در جایگاه آلوده شده وهنوز حاوی کربن،نیتروژن و دیگر مواد مغذی مورد نیاز برای رشد باکتریایی می باشد.اطلاعات محدودی در مورد تاثیر هضم بی هوازی روی حضور مایکو باکتریوم پاراتوبرکلوزیس یا سالمونلا وجود دارد.

سخن آخر
مواد جامد کود ،به عنوان بستر در بسیاری از دامداری ها استفاده می شوند. عوامل خطر ساز مهمی مانند بیشتر مواد آلی بستر برای قرارگیری در معرض عوامل بیماری زای ورم پستان محیطی وجود دارد. عمل آوری شناخته شده ای به طور مستند وجود ندارد که خطر را رفع کند.
مدیریت خوب می تواند در کاهش تأثیر مواد جامدکود روی ورم پستان گله کمک کند که شامل طراحی صحیح جایگاه ،نگه داری کافی بستر، مرتب سازی فراوان ، به حداکثر رساندن تهویه، جلوگیری از تراکم وبهداشت سالن شیردوشی می باشد. در پایان، می خواهیم به همه یادآور شویم که ماهیچ ماده بستری برای گاوهای شیری بهتر از ماسه تمیز وشسته شده نمی شناسیم.

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6168
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.