تغذیه گوساله

اصول تغذیه گوساله های تازه متولد شده

 معمولا بین سه تا چهار لیتر آغوز را ظرف یک ساعت بعد از تولد به گوساله می خورانند و آب نیز باید به میزان کافی در اختیار گوساله قرار گیرد.

و در تعداد زیادی از گاوداری ها ۱۲ ساعت بعد آنرا تکرار می کنند. گوساله ها باید به طور آزاد به آب دسترسی داشته باشند.آن دسته از گوساله ها که دسترسی به آب داشته اند روزانه ۳۱۰ گرم و آنهایی که از آب محروم بوده اند ۱۸۰ گرم اضافه وزن داشته اند. همچنین آن دسته از گوساله ها که از بدو تولد به آب کافی دسترسی داشته اند در طول دوره شیرخوارگی حدود ۱۲۰۰ گرم استارتر و آنهایی که محروم از آب بوده اند ۸۰۰ گرم استارتر مصرف نموده اند. به طور کلی گوساله ها تا یک ماهگی روزانه به ۳/۱ تا ۲ گالن آب احتیاج دارند ( هر گالن ۸۵/۳ لیتر است ) در سن دو ماهگی ۵/۱ تا ۴/۲ ، سه ماهگی ۱/۲ تا ۸/۲ و در چهار ماهگی ۳ تا ۵/۳ گالن در روز آب احتیاج است. آب در شکمبه گوساله های تازه متولد شده محیط را برای رشد سریع باکتری ها فراهم می نماید. روز دوم و سوم بعد از تولد اگر آغوز در دسترس باشد می توان گوساله را با آن تغذیه نمود.

تغذیه گوساله از روز چهارم تا یک ماهگی شامل شیر و یا جانشین شونده آن و آب می باشد. از روز چهارم بعد از تولد استارتر وارد غذای گوساله می شود . میزان استارتری که در روز اول در اختیار حیوان قرار می گیرد به اندازه یک مشت می باشد. استارتر بایستی همواره تازه باشد. همه روزه به میزان استارتر افزوده می شود به طوریکه در روز ۲۸ ( هفته چهارم ) بعد از تولد میزان آن در روز به ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ گرم در روز می رسد. علاوه بر استارتر باید روزانه بر اساس وزن بدن، شیر در اختیار حیوان قرار گیرد. تحت شرایط طبیعی آب و هوایی ، گوساله باید حدود ۱۰ درصد وزن بدن خود شیر دریافت نماید. با کاهش درجه حرارت هوا نیاز گوساله های تازه متولد شده به ماده خشک جهت افزایش انرژی فزونی می یابد.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11500
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.