اعتبار برای تهیه واکسن و واکسیناسیون جمعیت دام سنگین در سال ۱۳۹۶ تعیین شد

دولت به پرداخت هزینه واکسیناسیون علیه تب برفکی موظف شد

در حاشیه سمینار مدیریت واکسیناسیون تب برفکی در ایران که در دانشکده دامپزشکی تهران انجام شد رییس سازمان دامپزشکی افزود: طبق این مصوبه دولت موظف است از سال آینده برای کنترل بیماری تب برفکی در جمعیت دام سنگین بهای واکسن و واکسیناسیون علیه این بیماری را بپردازد.
وی یادآوری کرد: تا امروز تهیه واکسن و واکسیناسیون در جمعیت دام سبک گوسفند و بز رایگان بود اما در جمعیت دام سنگین فقط بهای واکسیناسیون از سوی سازمان دامپزشکی پرداخت می شد و دامداران ناچار بودند هزینه واکسن تب برفکی را بپردازند.
به گفته وی، دامداران و دامپروران از پرداخت بهای واکسن برای جمعیت دام سنگین استقبال خوبی نکردند از این رو، کنترل این بیماری تا اندازه ای با مشکل روبرو شد و یک نقص جدی را در کنترل این بیماری پدید آورد.
خلج گفت: در ۹ ماهه گذشته ۴۳ میلیون دز واکسن تب برفکی برای جمعیت دام سبک و پنج میلیون و ۳۰۰ هزار دز واکسن برای جمعیت دام سنگین اختصاص یافت.
به گفته وی، تا پایان سال سه میلیون دز دیگر برای جمعیت گوسفند و بز و بیش از پنج میلیون دز برای جمعیت دام سنگین واکسن نیاز است.
وی گفت: امسال برای واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی در دام سبک اقدام های خوبی شد اما کمتر از ۵۰ درصد جمعیت دام سنگین به دلیل همکاری نکردن دامداران برای تهیه واکسن و پرداخت نکردن بهای واکسن زیر پوشش قرار گرفت.
وی ابراز امیدواری کرد با تقبل هزینه های تامین واکسن و انجام واکسیناسیون جمعیت دامی سبک و سنگین کنترل و پیشگیری از این بیماری موفق تر انجام شود.

** مرحله پایانی واکسیناسیون تب برفکی آغاز شد
رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: امیدواریم با تامین در مجموع ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دز واکسن در مرحله پایانی اجرای واکسیناسیون علیه تب برفکی که زمستان اجرا می شود، این طرح را بخوبی به پایان برسانیم.
وی اعلام کرد: نزدیک به هفت میلیون دز واکسن مورد نیاز از محل موسسه واکسن و سرم سازی رازی و شرکت زیستی روناک تولید شده و قرار است تا چند روز آینده در اختیار این سازمان قرار گیرد.
به گفته وی، قرار است نزدیک به پنج میلیون دز واکسن تب برفکی دیگر نیز در این دو مجموعه تولید و تا پایان سال در اختیار سازمان دامپزشکی کشور قرار گیرد.
وی ادامه داد: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دز واکسن وارداتی نیز در بازار موجود است.

** آنفلوانزی فوق حاد پرندگان برای انسان خطری ندارد
رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از نوع «اچ۱- ان۸» (H1N8) در پرندگان مهاجر، بومی و صنعتی کشور دیده شده است اما این نوع ویروس خطری برای انسان ندارد.
وی ادامه داد: مردم می توانند از گوشت طیور به شکل پخته و حتی جوجه کباب و فرآورده های طیور بدون هیچ نگرانی استفاده کنند و اگر در مکانی گفته شد جوجه کباب مصرف نکنید این موضوع هیچ ربطی به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ندارد.
خلج افزود: ویروس جدید فوق حاد آنفلوانزای پرندگان نسبت به سال های گذشته تغییر ماهیت داده است.
به گفته وی، این ویروس در برخی از کشورها همچون انگلیس، ایران، مجارستان، کره جنوبی و فلسطین ابتدا پرندگان اهلی و سپس پرندگان مهاجر را تحت تاثیر قرار داد که این رویه در برخی کشورها همچون آلمان برعکس بود.
وی تاکید کرد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شماری از استان های کشور همچون تهران مهار شده است و گفت: اکنون پرندگان مهاجر و آزادپرواز در سه تالاب میقان (استان مرکزی)، میانکاله (استان مازندران) و حوضچه ای در قم آلوده اند.
خلج توصیه کرد مردم گوشت و تخم مرغ مورد نیاز خود را با اطمینان کامل از مرکزها و فروشگاه های معتبر خریداری و از خرید طیور شکار شده و زنده در معابر خودداری کنند.
خلج پنجم دی ماه اعلام کرد ویروس آنفلوانزای پرندگان در استان های تهران، کرمانشاه و قم مهار شد و براساس گزارش بازرسان دامپزشکی، یک واحد مرغداری در قزوین و یک واحد نیز در استان گلستان به این ویروس آلوده شده است.

منبع:ایرنا

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=12626
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.