گاو

انتقال گاوها بین گروه ها

انتقال گاوها از یک گروه به گروه دیگر بر اساس پیشرفت در شیردهی (به ازای روزهای شیردهیDIM) به این بستگی دارد که، دامپروران چگونه گروه بندی را اعمال کرده باشند. یکی از موارد اصلی را که دامپروران در رابطه با انتقال دام ها باید بدانند جنگ گاوها در هنگام ورود تازه وارد به جایگاه است.

کاهش در تولید شیر می تواند بر طبق استرسی که به سبب جداسازی حیوان ایجاد شده است رخ دهد. در بعضی موارد که توسط دامپروران دیگر گزارش گردیده است،تغییر در رفتارهای اجتماعی و نیز کاهش تولید شیر ، جزء مشکلات کوچک آورده شده است.به نظر می رسد که این مشکلات در سیستم های مدیریتی که در آن گاوها با هم در یک واحد و به صورت رو در رو (در جایگاه های نزدیک به هم) نگهداری می شوند، به حداقل برسد.تغییر جیره های گاوهایی که بصورت گروهی نگهداری می شوند، باعث کاهش تولید شیر گاوهایی که به گروه هایی با جیره دارای انرژی کمتر انتقال می یابند، گردد.

تحقیقات نشان داده است که گاوهایی که بطور ناگهانی از گروهی با نسبت۶۰ به ۴۰ کنستانتره به علوفه، به گروهی به نسبت عکس انتقال یافته اند، کاهش در ماده خشک مصرفی و نیز تولید شیر رخ داده شده است.

در این خصوص مهم است که جیره ها به اندازه کافی انرژی داشته باشند ، تا در این انتقال تعادل انرژی مثبت گردد. کاهش در تولید شیر که در زمان انتقال گاوها به گروه های پایین تر رخ می دهد، را می توان با روش های زیر به حداقل ممکن رسانید.

  • تغییرات جیره تلیسه ها یا گاوهایی که در یک ماه زایمان می کنند، ناگهانی نبوده و به تدریج به سطح جیره های مربوط به گاوهای شیری رسانده شود.
  • تقسیم گاوها به گروه های بیشتر ، باعث کمتر شدن فاصله بین جیره ها در گروه ها می گردد.
  • افزایش سطح انرژی جیره ای که گاوها را می خواهیم به آن انتقال دهیم، و بعد انتقال ، کاهش تدریجی انرژی  جیره تا سطح پایه همان گروه
  • استفاده از علوفه پر انرژی تر

 

لازم به ذکر است که مواردی که دربالا به انها اشاره شد،در برخی موارد به دلیل کمبود امکانات قابل اجرا نمی باشد.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10264
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.