گرفتم دمای بدن گوساله

اندازه گیری دمای بدن گاو

یکی از اولین نشانه های عفونت، افزایش دمای بدن حیوان می باشد. به همین دلیل، باید برای هر حیوانی که دچار کسالت است، دمای بدن اندازه گیری شود.در بسیاری از گاوداری ها، گرفتن روزانه دمای بدن گوساله ها تا ۵ روز بعد از تولد متداول گردیده است.
یک دماسنج معمولی مخزن دار و یا دیجیتالی برای اندازه گیری دمامی تواند استفاده شود. دماسنج معمولی را می بایست قبل از استفاده تکان داد تا دمای آن به زیر ۳۵/۵ درجه برسد. دماسنج و یا پروب دماسنج دیجیتالی باید قبل از وارد شدن به مقعد گاو به ماده لیز کننده ای آغشته شده باشد. بسیاری از گاوداران از بزاق خودشان به عنوان ماده لیز کننده استفاده می کنند، ولی وازلین و دیگر لیز کننده های مناسب نیز استفاده می شوند. دماسنج معمولی باید برای ۳-۲ دقیقه درون رکتوم ( راست روده) قرار گیرد. وصل کردن یک نخ به سوراخ بالای دماسنج ایده ای خوب می باشد.بعد از مدت زمان لازم، دماسنج را بیرون کشیده و با پارچه ای آن را تمیز کرده و دما را بخوانید.

حسن دماسنج دیجیتالی، سرعت زیاد آن ها در تعیین درجه حرارت می باشد. به محض ثابت شدن اعداد روی صحفه دیجیتالی، دما خوانده می شود. در ادامه، دامنه طبیعی دما، ضربان قلب و تعداد تنفس برای سنین مختلف گاوی که در حالت استراحت می باشد، آمده است. ضربان قلب را می توان  در سرخرگ زیرین دم، سرخرگ درون پای عقبی و سینه گوساله حس کردو یا با یک گوشی پزشکی بر روی سینه گاو شنید.

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7246
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.