پرورش بوقلمون

اندام شناسی بوقلمون

بوقلمون پرنده ای است که دارای جثه ای نسبتأ درشت می باشد. به طور معمول وزن متوسط این پرنده در سنین بلوغ در نژاد درشت جثه نر حدود ۱۰ تا ۱۴ کیلوگرم و ماده این نژاد بین ۷ تا ۸ کیلوگرم و در نژادهای ریز جثه نر حدود ۸ کیلوگرم و ماده حدود ۵ کیلوگرم است.

چنان که ملاحظه می شود وزن جنس ماده در هر دو نژاد به مقدار قابل ملاحظه ای کمتر از نرهای همان نژاد است و شکل جنس ماده نیز ظریف تر و باریک تر ار پرنده نر است.
سر حیوان نسبت به جثه، در مقام مقایسه با سایر پرندگان، کمتر از متوسط است و پوشیده از پوستی چین و کرکدار می باشد. در عقب سوراخ های بینی در جنس نر زائده ای گوشتی شکل وجود دارد که در حال عادی قریب به ۵ سانتی متر و در مواقع تظاهرات و تمایلات جنسی به ۱۰ سانتی متر می رسد معتقدند که این زائده و سایر زوائده ریز و درشت گوشتی که در قسمت های بدون پر یا کم پر حیوان وجود دارد نوعی وسیله حسی و مظهر واکنش های حسی حیوان است. زیر گردن بوقلمون نیز پرده ای گوشتی شبیه به غبغب مشاهده می شود. پوست پشت سر حیوان از جمله زائده بزرگ در مواقع ابراز احساسات حسی بخصوص جنسی، رنگ های مختلف به خود می گیرد ولی در حالت عادی قرمز گلی رنگ است.
در روی سینه بوقلمون ها دسته ای موی سخت وجود دارد که رشته های آن مانند سیم های فولادی نازک به نظر می رسد. این موها در سنین ۲ تا ۳ سالگی بدین شکل ظاهر می شوند. در جنس نر پرهای دم به علت داشتن عضلات نسبتأ قوی می تواند به صورت چتر (به خصوص در مواقع ابراز احساسات جنسی) درآید که بوقلمون نیز مانند طاووس از این نظر شهرت دارد

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9881
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.