انواع بیماری های حرکتی در شترمرغ

ریکتز:

این بیماری از جمله بیماری های تغذیه ای است که نه تنها به علت کمبود کلسیم و ویتامین D3 بروز می نماید بلکه در اثر کمبود فسفر یا میزان بیش از حد کلسیم در جیره نیز ایجاد می شد و در صورت همراه شدن با میزان بالای پروتئین در جیره تشدید می شود. ناهنجاریهای استخوان در شترمرغ به خوراکهای نامتعادل نسبت داده شده است. در نشانه های بالینی، تورم مفاصل خرگوشی در انتهای قسمت قدامی استخوان مچ دیده می شود که پرنده کاهش رشد پیدا کرده و با پیچیدگی و لاغری استخوانهای ساق و مچ همراه می شود.

پیچش پا:

پیچش پا یکی دیگر از مشکلات شترمرغها در ده هفته اول زندگی است. معمولا این بیماری به صورت چرخش تدریجی یک پا از ناحیه بالایی تنه درشت نی یا در قسمت درشت نی-مچ پایی به طرف بیرون مشاهده می شود که تا میزان ۹۰ درجه امکان پیچش دارد و این وضعیت به مرور بدتر می شود وبر توانایی راه رفتن پرنده تاثیر میگذارد که در موارد شدید پرنده باید معدوم شود. این گونه ناهنجاریها ممکن است در جوجه هایی که از زوجهای خاصی از شترمرغ به دست می آیند بیشتر باشد که دلالت بر نقش عوامل ژنتیکی دارد. رشد سریع به علت تغذیه قوی، تحرک کم به دلیل زمین نامناسب پن و استرس وارد به غضروف استخوان و صدمه به صفحه رشد را نیز می تاون نام برد.

کج شدن انگشت ها:

بیشترین ناهنجاریهای پا در ۲ تا ۳ هفته وال شروع پرورش جوجه هاست و با نزدیکی به انتهای دوره پرورش کاهش می یابد. این بیماری به صورت کج شدن یک یا هر دو انگشت از کنار و اغلب در جوجه های کمتر از ۶ هفته بخصوص چند روز اول پرورش مشاده می شود. مشکلات ژنتیکی و وجود بستر نامناسب در جایگاه و کمبود ریبولافین را می توان از دلایل بروز آن نام برد. زیرا کمبود ویتامین ویتامین B2  “ریبوفلاوین” در طیور باعث صدمه به تنه اعصاب محیطی شده و موجب فلجی در اثر پیچ خوردگی پنجه ها و ضعف پاها می گردد. جیره با پروتئین بسیارر بالا نیز موجب اغلب ناهنجاریها پا در جوجه های ۴ تا ۶ هفته شده است.

 

 

برای مشاهده مطالب بیشتر روی لینک های زیر کلیک کنید:

بیماری های عصبی در شترمرغ
بیماری نیوکاسل در شترمرغ
بیماری آنفولانزا در شترمرغ
پیچیدگی روده در شترمرغ
یبوست در شترمرغ
انباشتگی پیش معده در شترمرغ
استرس و شترمرغ
بیماری های عصبی در شترمرغ
عفونت دستگاه تنفسی در شترمرغ
عفونت ناشی از اشریشیا کلی و کلبسیلا در شترمرغ
دررفتگی پا در شترمرغ
اسهال در شتر مرغ
سندروم ضعف جوجه شترمرغ ها
پیچش پا در شترمرغ
بیماری حرکتی ریکتز در شترمرغ
بیرون زدگی کیسه زرده در شترمرغ
التهاب بندناف در شترمرغ
عفونت کیسه زرده در شترمرغ
عارضه توقف تخمک گذاری در شترمرغ
بیماری های تغذیه ای در شترمرغ
عفونت های باکتریایی در شترمرغ
مایکوپلاسموز در شترمرغ
بیماری باکتریایی سل در شترمرغ
دستگاه گوارش در شترمرغ
عفونت تخمدان در شترمرغ
آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4317
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.