پشم چینی گوسفند

انواع تار موجود در پشم گوسفند ایرانی

۱- موهای مادری: پوشش بدن بره  را در چند هفته اول تولد موهای مادری می گویند .این موها نرم،لطیف و بلند می باشند که پس از مدتی می ریزند و به جای آنها تارهای پشم رشد می کند.

۲-کمپ: قسمتی از موهای مادری که نریزد و در سطح بدن نوزاد باقی بماند ،کمپ نام دارد. و کمپ دارای کانال مدولا است  که در آن تعدادی سلول و مجاری هوا وجود دارد.نژادهایی با پشم ظریف فاقد تارهای کمپ می باشند و ممکن ست این تارها فقط درنواحی سر و ساق دست و پا وجود داشته باشد.

۳-تار پشم مطلق: نوعی تار پشم است که فاقد مغز یا کانال مدولا است.

۴-ژار :در تار نوع ژار مقدار زیادی کانال مدولا وجود دارد.این تارها بدون جعد می باشند و به همین دلیل طول آنها از تارهای پشم مطلق بیشتر است.طول کمپ کمتر از تارهای پشم مطلق است.در کانال مدولای موجود در ژار بر خلاف کمپ حفره های هوا وجود ندارد.

۵-هتروتایپ:نوعی تار پشم است که در آن ساختمان تار مطلق و کمپ به طور متناوب تکرار شده است.به عبارت دیگر در یک قسمت از تار هتروتایپ،کانال مدولا وجود ندارد و در قسمت  دیگر(کمپ)کانال مدولا دارای سلول و حفره هوا می باشد.وجود تار هتروتایپ بیشتر مربوط تغییرات تغذیه در اثر ییلاق و قشلاق و نواسانات در نوع چرا و تعلیف می باشد که به ویژه در گوسفندان ایران مشاهده می شود،به طوری که حدود ۷۰-۶۵ درصد از پشم گوسفندان ایران از نوع هتروتایپ می باشد. لذا در گوسفندان پشم ظریف دسته پشم (فتیل یا استپل) فقط دارای پشم مطلق است ولی در گوسفندان پشم ضخیم دسته پشم دارای سه نوع تار (مطلق، ژار و هتروتایپ) والیاف مو است که نسبت درصد هتروتایپ بیشتر از تارهای دیگر است.

 

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4802
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.