لانه های تخم گذاری

انواع لانه های تخم گذاری

الف)لانه های تخم گذاری جمعی:

در این لانه ها مرغ ها به طور دسته جمعی تخمگذاری می کنند متداول است.جنس آنها ممکن است از چوب یا آهن سفید و یا پلاستیکی باشد طول ۱۸۰،عرض ۶۰ و ارتفاع ۳۸ سانتیمتر و برای ۵۰ مرغ تخمی در نظر گرفته می شود،سقف آن با زاویه ۴۵ درجه شیب دار است  وبه وسیله لولا باز و بسته می شود .معمولا داخل لانه به وسیله دیوار های کوچکی به چند قسمت تقسیم می شود تا بدین وسیله مرغ هخا در هنگام تخم گذاری مزاحمم هم نشوند.مدخل ورود در قسمت جلو قرار گرفته است.

ب) لانه های تخمگذاری انفرادی

معمولا مرغها به لانه های تخمگذاری انفرادی علاقه بیشتری دارند . ابعاد این لانه ها برای نژادهای سبک ، عرض

۳۰ سانتی متر ، طول ۲۵ سانتی متر و ارتفاع ۲۵ سانتی متر بوده و برای مرغهای تخمگذار نژاد سنگین ابعاد مذکور به ترتیب ۳۷ و ۳۰ و ۳۰ سانتی متر می باشد . لانه های انفرادی مورد نیاز در کنار هم و در سر تا سر سالن قرار گرفته و ممکن است به صورت یک طبقه و یا دو طبقه ساخته شوند .

مدخل ورودی لانه به صورت سوراخ بزرگی در جلو قرار گرفته است تا مرغها بتوانند به راحتی وارد آن شوند . برای راحتی مرغها معمولا کف لانه را با مقداری تراشه نجاری فرش می کنند . معمولا برای هر ۴ یا ۵ مرغ تخمگذار ، یک لانه تخمگذاری انفرادی در نظر گرفته می شود .

ج) لانه های تخمگذاری اتوماتیک

این لانه در مرغداریهای بزرگ ، همچنین در تشکیلاتی که تخم مرغ جوجه کشی تهیه می شود ، متداول بوده و برای جمع آوری تخم مرغ احتیاج به کارگر نمی باشد . لانه های تخمگذاری به شکل انفرادی و سرتاسری قرار گرفته و ممکن است از یک ردیف به طور ساده و یا دو ردیف پشت به پشت تشکیل شده باشند .

کف لانه تخمگذاری ، دارای شیب ملایمی از جلو به عقب است ، بدین ترتیب وقتی که تخم مرغ گذاشته شد ، به آهستگی غلتیده و به خارج از لانه به کانالی که نوار جمع آوری تخم مرغ در آن قرار گرفته است هدایت می شود . در این حالت به وسیله نوار نقاله به طور اتوماتیک به حرکت درآمده و تخم مرغها به انبار انتقال می یابد . هزینه این نوع لانه گران بوده و علاوه بر این ، همیشه تعدادی از مرغها در روی بستر تخمگذاری می کنند و همان طوری

که گفته شد این سیستم فقط در مرغداری های بزرگ مقرون به صرفه است .

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4653
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.