انواع نژاد بز کرکی جهان(بز پیقوره)

در تجارت جهانی محصول کرک را بر اساس شکل ظاهری بصورت کشمیر چینی،کشمیر ایرانی و افغانی،کشمیر و کشقورای نژادهای دو رگ طبقه بندی می کنند.مشخصات چهارنژاد بز کرکی جهان به شرح زیر می باشند:

۱)بز پیقوره:

این نوع بز حاصل آمیزش بز پیگمی و آنقوره است.ولی از بز پیگمی کوچکتر است.اولین نسل F1 نام دارد.نسل حاصل از آمیزش F1 ها به عنوان پیقوره واقعی معروف است.حیوان گوشتی و از نظر ترکیب بدن متعادل است.قد بز های نر و ماده بالغ به ترتیب حدود ۶۷ و ۵۵ سانتیمتر می باشد.
حدود ۱۴-۱۲ سال عمر می کند و تولید شیر رو زانه آن حدود یک لیتر می باشد.تمام نواحی بدن بز پیقوره به جز زانو به پایین از کرک پوشیده می شود.ولی نواحی اطراف چشم باید بدون پشم باشند.معمولا مقدار کمی کرک در زیر شکم یا اطراف پاها وجود دارد. این نژاد دارای دو رنگ مختلف برای کرک است.یک رنگ برای پوشش داخلی و دیگری برای پوشش خارجی است.
رنگ ها شامل قهوه ای سوخته و آگوتی می باشند.منظور از پوشش کرکی پوشش داخلی یا دوم است که دارای ۳ ئتیپ مختلف به شرح زیر می باشد.

تیپA:  یک تار بلند با طول متوسط ۱۵ سانتیمتر و دارای جعد های براق می باشد.ممکن است یک پوششی باشد ولی یک پوشش مویی نازک ابریشمی به نام موهای محافظ وجود دارد،تارها خیلی ظریف و مشابه موهر هستند.قطر آنها کمتر از ۲۸ میکرو(میکرومتر)می باشد.تارها باید هنگام لمس کردن نازک ،نرم و بی تحرک باشد.

تیپ مخلوط(B) :   ترکیبی از تارهای با خصوصیت موهر و کشمیر است.معمولا دارای جعد و طول انها حدودا ۱۵-۷٫۵ سانتیمتر است.دارای پوشش مویی محافظ می باشد.قطر ان کمتر از ۲۴ میکرون است.رنگ کرک از رنگ پوشش مویی آن روشن تر است.

تیپ کشمیر(C):    یک تار خیلی طریف و قطر آن کمتر از ۱۸٫۵ میکرون است.طول ان حدود ۷٫۵-۲٫۵ سانتیمتر می باشد.دارای پوشش مویی محافظ کاملا متمایز است.رنگ کرک روشن تر از موهای محافظ است.اکثر پیقوره ها در هر موچینی حدود ۹۰۰-۲۸۰ گرم کرک تولید می کنند.بزهای با تیپ کرکی A دو مرتبه در سال کرک چینی می شوند.کرک آنقوره فاقد لانولین است.وزن تولد بزغاله ها حدود ۲٫۵ کیلوگرم است.وزن تولد به پایه مادری بستگی دارد.حداقل قد بزهای نر و ماده بالغ به ترتیب ۵۷ و ۴۵ سانتیمتر است.وزن نرها و ماده های بالغ به ترتیب حدود ۴۳-۳۵ و ۳۵-۳۰ کیلوگرم است.کرک چینی این بز در اواخر زمستان و قبل از زایش است.انواع مختلف کرک تولیدی نسبت به هم مزیتی ندارند فقط خصوصیات آنها متفاوت است.

۲)بز آنقوره

۳)بز کشمیری

۴)بز نیقوره

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2479
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.