پوست

انواع پوست گوسفند قره گل از نظر سن و نوع گل

انواع پوست گوسفند قره گل از نظر سن و نوع گل به شرح ذیل می باشد:

۱)پوست بره های تودلی(پوست های نارس):بره هایی که معمولا چند روز قبل از تولد سقط می شوند،دارای پوست های مرغوب با گل های کاملا فشرده و بسیار زیبا می باشند.برخی از این پوست ها به شرح زیر می باشند.

پوست تقر:

در گذشته برای بدست آوردن پوست های تقر عده ای از دانداران با لگد زدن به پهلوی میش ها در روزهای آخر آبستنی سبب سقط جنین آن می شدند.این عمل غیر اخلاقی علاوه بر عقیم شدن دام ها باعث تلفات و خسارات زیادی به دامداران می شد.لذا بسیاری از گله داران با توجه به نتایج وخیم آن،پوست های نارس را فقط از میش های پیر که دوره اقتصادی آنها به تمام شده بود،دریافت می کردند.مرغوب ترین پوستی که از این طریق بدست می آمد پوست تقر یا پوست بره مرده متولد شده نامیده می شد و به این عمل تقرکشی می گفتند.معمولا بره هایی که ۱۰ تا ۱۵ روز زودتر از موعد مقرر به دنیا آمده باشند دارای پنین پوست هایی هستند.

غرپق:

به پوست بره هایی اطلاق می شود که ۲ تا ۵ روز قبل از زایمان و بطور سقط شده بدست آمده باشد.موها و جعد آن در این نوع پوست بلند و برجسته تر از پوست تقر است ولی از نظر مرغوبیت بعد از تقر قرار دارد.

لیسه:

پوست هایی که تقریبا در ماه سوم و یا چهارم آبستنی از بره های سقط شده بدست آیند به نام لیسه معروف اند.پوست لیسه فاقد استحکام ،بدون طرح گل و مزایای دیگر است و در نتیجه ارزش کمی دارد.

۲)پوست هایی که از بره های سالم و متولد شده بدست می آیند:این پوست ها به نام قره گل یا اتراکان معروف بوده و از نظر گل به انواع زیر تقسیم می شوند:

-پوست گل غلطان(گل قلمی یا گل سیگاری):جعد گل ها در این نوع پوست لوله ای شکل بوده و در تمام عرض پوست از بالا به پایین گسترده شده است.

-پوست لوبیایی یا نخودی:در این پوست گل ها به شکل لوبیا(کشیده) و یا به شکل نخود(مدور)می باشند.

-آق گل یا گل اشرفی:در این نوع پوست گل ها مشابه گل قلم یا گل غلطان م باشند ولی جعدها درشت تر و غیر منظم تر می باشند.

-گل حلقه ای:این گل ها اکثرا در پوست های قره گل شیراز مشاهده می شوند.گل ها به شکل حلقه بوده و بر روی هم قرار می گیرند.

-گل کنیزی(سنجاقی یا حبشی):در این نوع پوست گل ها بسیار ریز و شبیه به ته سنجاق و دارای جعد خاص مشابه سر سیاه پوستان است.به همین دلیل به آن گل حبشی نیز می گویند.

-چپ جمع:گل ها در این پوست شبیه قلم می باشد ولی قلم ها کامل نبوده و جهت لوله یا گل های حاصل بر عکس و از طرف دم بسوی سر می باشد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2430
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.