پرورش طیور

اهمیت اقتصادی پرورش طیور

۱- ضریب تبدل غذایی:
مقدار غذایی که حیوان میخورد تا یک کیلوگرم محصول تولید کند. محصول می تواند گوشت٬ تخم مرغ و یا شیر باشد. ضریب تبدیل غذایی هرچه کوچکتر باشد بهتر است. راندمان غذایی بر عکس ضریب تبدیل غذایی است. ضریب تبدیل غذایی تولید گوشت در جوجه های گوشتی حدود دو است٬ در حالیکه در گاوهای گوشتی ضریب تبدیل ۱۰-۶ است.
ضریب تبدیل غذایی در ایران تا ۲/۵ نیز می رسد در حالیکه در کشورهای پیشرفته زیر ۲ و گاهی ۱/۶ است. ضریب تبدیل تخم مرغ نیز به طور میانگین حدود ۲/۲ می باشد.
۲- سرعت رشد:
سرعت رشد جوجه های گوشتی بسیار بالاست به طوری که یک جوجه ۴۰گرمی در طی ۴۲ روز تا ۲/۵ کیلوگرم می رسد یعنی بیش از ۶۰ برابر می شود. سالیانه در اثر پیشرفت مدیریت٬ اصلاح نژاد٬ تغذیه٬ بهداشت و غیره دوره پرورش جوجه های گوشتی برای رسیدن به یک وزن مشخص کاهش می یابد. سن بلوغ نیمچه های تخم گذار نیز هرسال کاهش می یابد.

۳- درصد لاشه:
حدود ۷۵-۷۰٪ از وزن زنده طیور را لاشه تشکل می دهد. در صورتی که در گاو و گوسفند این مقدار ۵۵-۵۰٪ است. لذا افت لاشه در طیور کمتر است.
مجموع قسمت های غیر قابل مصرف (مثل پر و خون و…) – وزن زنده = درصد لاشه

۴-سهولت پرورش: مهمترین عامل محدود کننده پرورش طیور (به ویژه برای جوجه های گوشتی) ارتفاع منطقه است. امروزه در اغلب مناطق گرم و یا سرد دنیا طیور به طور گسترده ای پرورش داده می شوند٬ زیرا عوامل محیطی موثر در پرورش متراکم طیور قابل کنترل هستند. ضمنا در واحد سطح می توان مقادیر قابل توجهی محصول با بازده بالا تولید کرد مثلا در هر متر مربع بستر می توان تا ۱۸ عدد جوجه گوشتی پرورش و تا ۴۵ کیلوگرم گوشت از هر متر مربع استحصال کرد و یا در پرورش طیور تخم گذار علاوه بر سطح از فضا هم استفاده بهینه می شود. البته ارتفاع بالا یک عامل مهم محدود کننده است (ارتفاع بیش از ۱۴۰۰ متر)
۵- سهولت تغذیه طیور:
در طیو از مواد متراکم و کم حجم استفاده می شود. همچنین به دلیل حس بویایی و چشایی طیور ضعیف است. طیور را با هر غذایی می توان تغذیه نمود .ولی امکان بروز مسمومیت در اثر مصرف مواد خوراکی آلوده نیز بالا می رود. مثل مسمومیت با کپک یا چربی های فاسد و ….
۶-برگشت سریع سرمایه:
در هیچ رشته کشاورزی بازگشت سرمایه به این سرعت صورت نمی گیرد (جوجه های گوشتی کمتر از دو ماه).
منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7612
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.