پرورش گاوشیری

اهمیت تولید مثل در گاو

حداکثر بازدهی گاو زمانی است که اولین زایمان در حدود سن ۲ سالگی انجام شود.

بدین منظور لازم است که این روند با خط مشی تولید مثلی گله هماهنگی داشته باشد و از آن پس به طور منظم در فواصل ۱۲ ماه یک گوساله تولید کند تا جایی که به دلیل کاهش تولید یا تراکم گله یا افزایش سن، گاو از گله حذف شود. در کوتاه مدت  به تأخیر افتادن زایمان میزان تولید شیر و گوشت را کاهش می دهد و از میزان بازدهی یا سود بخشی گله می کاهد و در دراز مدت حذف گاوها به علت ناباروری و عقیمی ، از حذف گاوها به علت کاهش تولید شیر جلوگیری می کند، بنابراین بهبود ژنتیکی گله را محدود می نماید.

اساس دامپروری های صنعتی خصوصاً آنهایی که در زمینه پرورش گاو شیری کار می کنند بر دو پایه تولید مثل و شیر استوار است و در خصوص دامپروری هایی که گاو گوشتی نگهداری می کنند نیز تولید مثل یکی از ارکان اصلی محسوب می شود.

 

لذا جهت پیشبرد مسائل اقتصادی و تولیدی دامپروری توجه به مسائل تولید مثل اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مقوله بحث های زیادی در ارتباط با عوامل عفونی ، هورمونی و محیطی موثر بر تولید مثل انجام گرفته است و از طرفی با توجه به نقش مهم تغذیه دام روی فعالیت کلیه دستگاه های بدن از جمله دستگاه تولید مثل که در دهه های اخیر توجه خاصی به آن مبذول گشته ، در بسیلری از دامپروری ها یکی از محورهای موفقیت ، بهبود تغذیه و تنظیم جیره بیان شده است.
برای کمک به سودآور بودن صنعت دامداری لازم است که تولید مثل گله در وضعیت مناسب باشد. تغذیه گاوهای شیری باید به نحو مطلوب انجام گیرد تا در ضمن حفظ سلامت و تأمین احتیاجات برای تولید شیر در حد ظرفیت ژنتیکی ، در فواصل زمانی لازم نیز فحل شود و پس از تلقیح آبستن گردند.

 

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11577
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.