پروتئین در تغذیه طیور

اهمیت پروتئین در تغذیه طیور

در تغذیه طیور ارزش پروتئین ها بسته به تعداد اسیدآمینه های اساسی موجود در آن می باشد ولی به طور کلی پروتئین های گیاهی از نظر تغذیه کمتر از پروتئین های حیوانی ارزش دارد.
برای کشف علت این امر مطالعات فراوانی صورت گرفته است. درطی این مطالعات در حدود سال ۱۹۴۸ بوجود عاملی که در پروتئین حیوانی است پی برده بودند در در رشد تأثیر می گذارد و سبب افزایش آن می گردد.
این عامل را A.P.F یا Animal protein factor نام نهادند. در سالهای اخیر مطالعات جدید نشان دازه است که این عامل همان ویتامینB۱۲می باشد که پروتئین های حیوانی منبع خوبی از این نظر می باشند در صورتی که پروتئین های گیاهی از این نظربسیار فقیر می باشند.
در سال های اخیر علاوه بر عامل ذکر شده وعوامل دیگری در پروتئین های حیوانی پی برده اند که در جوجه ها سبب تسریع در رشد می گردد. ساختمان شیمیایی این عامل یا عوامل هنوز به درستی شناخته نشده است ولی اثر آن در ازدیاد رشد ثابت شده است از این رو به آن عامل ناشناخته رشد یا

Unidentified Grouth Factor نام نهادند.

بدین ترتیب وجود این عامل در پروتئین حیوانی سبب شده است که مزیت خاصی برای پروتئین های حیوانی در تغذیه طیور قائل شوند بادر نظرگرفتن این امتیاز استفاده از پروتئین حیوانی در فرمول غذائی طیور ضروری است ولی چون قیمت پروتئن حیوانی به مراتب بیشتر از پروتئین های گیاهی است و از این رو در فرمول های غذایی حداقل مورد احتیاج طیور را از نظر پروتئین های حیوانی در نظر می گیرند و بقیه پروتئین را از منشأ گیاهی تأمین می کنند. از طرفی از نظر ترکیب، پروتئین ها هیچ وقت مشابه هم نیستند و به طور کلی هر پروتئین ممکن است حاوی یک یا چند اسید آمینه اساسی باشد برای ترمیم وتهیه تمام اسیدآمینه های ضروری در فرمول غذائی طیور باید چند پروتئین مختلف را باهم توام کرد (اصل Combinatoion)تا جیره غذائی از نظر اسیدآمینه ها کامل شود.
اهمیت پروتئین ها از نظر تغذیه توسط بسیاری از اعمال آنها در اعضاء حیوانی مشخص می شود. قسمت مهم کار وعضلات وبافت ها وپوست وتاندون ها و استخوان وبالاخره ناخن وپر راپروتئین ها می سازد.
در طیور یک پنجم وزن زنده و در حدود ۱٫۷تا۱٫۸وزن تخم مرغ از این مواد تشکیل شده است. علاوه بر ساختن بافت ها عمل دیگر پروتئین ها ذخیره شدن آنها در بدن به عنوان منابع انرژی است. اگر حیوان بیش از حد لزوم پروتئین دریافت دارد. زیادی آن را به صورت انرژی در بدن ذخیره می کند این طریقه ذخیره انرژی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست و گران تمام می شود. علاوه بر اعمال فوق بعضی از اسید آمینه ها در بدن دارای فعالیت های مشخص و اعمال مخصوصی هستند. مثلأ تیروکسین هورمونی که سبب تنظیم متابولیسم انرژی در طیور می شود. همچنین بعضی اسیدآمینه ها منابع اولیه بعضی ویتامین هارا تشکیل می دهند ونیز درساختمان هورمون ها وآنزیم ها بکار می روند.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5903
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.