گاومیش

اپیدمیولوژی روتاویروس در گاومیش

اپیدمیولوژی کامل و دقیق روتاویروس های گاومیش، هنوز تا حدود زیادی ناشناخته است. روتاویروس ها از طریق خوردن ذرات آلوده (عموما آلوده به مدفوع) وارد بدن می شوند . گوساله گاومیش ها در سن حدود یک تا سه هفتگی مبتلا به این ویروس می شوند.

بطورکلی، امکان ابتلا به عفونت ناشی از روتاویروسهای موجود در محیط زیاد است زیرا ویروس ها از طریق:

الف) ترشحات و مدفوع گوساله های آلوده اگرچه ممکن است ظاهرا سالم باشند.
ب) دفع ویروس از مادران آلوده دقیقا قبل از زایش.
ج) مقاومت و ماندگاری زیاد ویروسهای موجود در محیط، به مقدار زیاد در محیط پراکنده هستند.
– بعد از خوردن مواد آلوده ، روتاویروس ها روده کوچک دام میزبان را مورد هجوم قرار می دهند به طوری که سلولهای اپیتلیال بالغ موجود بر روی نوک پرزهای کوچک، روده کوچک را تخریب و درنتیجه مقدار زیادی از ذرات آلوده به ویروس در آنجا باقی می مانند. به جای سلولهای تخریب شده در نوک پرزهای روده کوچک، یک سری سلولهای دیگری به وجود می آیند که فاقد توان
هضم و جذب مواد غذایی هستند. تخریب سلولهای اپیتلیال پرزها و به تبع آن پوست اندازی سطح سلولها باعث اختلال در هضم و جذب مواد غذایی و در نهایت از بین رفتن سطوح پوشیده شده با پرز می شوند.

هیپرپلازی (Hyperplasia ): افزایش غیرطبیعی تعداد سلولهای طبیعی در یک عضو یا بافت بدن و از بین رفتن نظم سلولها که منجر به افزایش حجم آن عضو یا بافت می شود. آنتی ژنها و یا آنتی بادی های روتاویروس در مدفوع و یا نمونه سرم گاومیشهای عراق، هندوستان، ایتالیا، سریلانکا و بلغارستان مشاهده شناسایی شده اند. درتستهای انجام شده در رابطه با ابتلا به روتاویروس گوساله های گاومیش در مقایسه با گوساله های گاو به تعداد بیشتری مبتلا شده بودند. میزان عفونت در زمستان بیشتر از تابستان و گوساله های در سن دو هفتگی، بیشترین میزان ابتلا به عفونت روتاویروس را داشتند.
روتاویروس گاومیش، نوعی ویروس بیماریزاست که معمولا گوساله ها را در طی سه هفته اول بعد از تولد مبتلا می کند و بعد از گذشت سه هفته، گوساله های مبتلا علائم بالینی از خود نشان نمی دهند.
۴۳ تا ۴۵ درصد از گوساله های مبتلا به روتاویروس حالت بیماری و به عبارت دیگر علائم بالینی از خود نشان می دهند و میزان تلفات گوساله های مبتلا به این ویروس، ۲۵ درصد است. ابتلا به روتاویروس گاومیش، به تنهایی خیلی کشنده و مهلک نیست لیکن، همراه با دیگر عفونتها (infections mixed )می تواند تبدیل به یک بیماری مهلک و خطرناک در دام شود.

– در  ۹۱ درصد از عفونتهای چندگانه گوساله گاومیشها، ردپای روتاویروس های گاومیش مشاهده می شود.
آنتی ژن این ویروس در ۶/۳۶ درصد از گوساله های ۱۰ تا ۵۱ روزه مبتلا به اسهال مشاهده شده است و فقط در ۹/۱۱درصد از گوساله های غیرمبتلا به اسهال، آنتی ژن این ویروس وجود داشت دوره کمون بیماری روتاویروس از یک تا سه روز متغیر است.

 

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9454
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.