اکتیمای مسری( زخم دهان )در گوسفند وبز

اکتیمای مسری( زخم دهان ):

یک بیماری ویروسی گوسفند و بز(بویژه بره ها و بزغاله ها)در مراتع و چراگاهها است.عامل این بیماری ویروسی از خانواده آبله می باشد و در تمام نقاطی که گوسفند و بز پرورش می یابند وجود دارد.ویروس توسط بسیاری از دام های به ظاهر سالم منتقل می شود .این ویروس بخصوص در بافت باقی مانده از جراحات اکتیما نیز زنده می ماند.ویروس از طریق پوستول هایی (جراحات خشک شده)که به زمین می افتد مرتع را آلوده می کند.

نحوه ابتلای دام ها به اکتیما:این بیماری بیشتر در گله های مرتع ایجاد می شود و زمان شیوع آن از ابتدا تا اواسط تابستان است.تجربه نشان می دهد همزمان با کاهش علوفه مرتع ،دامها به ناچار از علف های باقی مانده در زیر درختچه های خاردار نظیر گون یا کتیرا و غیره استفاده می کنند.لذا تماس مداوم لب های دام با خار درختچه ها و علف های هرز سبب خراش سطحی و زخم شدن لب ها می شود.بدین ترتیب ویروس موجود در مرتع از راه خراش وارد بدن شده و پس از ۸ تا ۱۰ روز سبب ایجاد دلمه در اطراف لب ها و بینی می شودو در صورت شدید بودن آلودگی ،جراحات به داخل دهان نیز نفوذ می کند.معمولا گوسفند و بزهای بالغ به سبب تجربه در تغذیه از خارها لب های سالم داشته و به ندرت به این بیماری مبتلا می شوند.ولی بره ها و بز های ۲تا۳ ماهه به آن مبتلا می شوند.
خسارت اقتصادی حاصل از اکتیما:اگرچه تلفات وجود ندارد ویا به ندرت اتفاق می افتد ولی به علت اختلال در مصرف غذا کاهش وزن بدن تا ۱۰کیلوگرم مشاهده می شود.همچنین عفونت ممکن است از طریق مصرف شیر به پستان مادر منتقل شود.
علائم بیماری:ظاهر شدن پوستول های خاکستری رنگ حجیم در اطراف لب ها و بینی تنها نشانه بیماری است و برای پیشگیری از واکسن زنده بصورت زیرجلدی استفاده می شود.
درمان:جدانمودن دام های مبتلا و ضدعفونی دلمه ها با وازلین +۳درصد فنل و تغذیه دستی حیوانات با غذاهای نرم و سهل الهضم.برای جلوگیری از انتقال بیماری به انسان باید از دستکش استفاده نمود.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2224
1 پاسخ
  1. مزدک شهریور
    مزدک شهریور says:

    زخم دهان بعنوان اسم دیگر بیماری یا نشانه بارز اکتیما،زیاد مناسب نیست .ضمنا بیماری ارف در انسان مشابه اکتیما در دام است .

    پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.