اثر تغذیه بر شیر تولیدی میش

اثر تغذیه در دوره شیردهی بر میزان شیر تولیدی میش

احتیاجات مواد مغذی میش در اوایل شیردهی حداکثر است. به عنوان مثال نیاز انرژی یک میش دوقلوزا در زمان شیردهی حدود ۷۰ درصد بیشتر از نیاز آن در پایان آبستنی است.

اوج شیردهی میش هایی که با مقدار کم غذا تغذیه می شوند، زودتر از میش هایی با تغذیه خوب و مقدار تولید شیر نیز کم است. همچنین در مقایسه با افزایش میزان چربی و کاهش مواد جامد غیرچربی و پروتئین ، تغییر کمی در ترکیب شیر وجود دارد.

افزایش مصرف مواد غذایی حدود ۶ هفته بعد از زایش، اثر کمتری روی تولید شیر دارد. معمولا در اوایل شیردهی مصرف اختیاری غذا در میش هایی که تولید شیر آنها زیاد است، برای تامین احتیاجات کافی نیست، لذا میش ها ممکن است در شش هفته اول شیردهی مقدار زیادی کاهش وزن داشته باشند.به همین دلیل وضعیت بدن میش ها باید در زمان زایش مناسب باشد. کاهش وزن داشته باشند. به همین دلیل وضعیت بدن میش ها باید در زمان زایش مناسب باشد. با این حال در میش های شیرده که در تعادل منفی انرژی هستند، مصرف ذخایر بدن به میزان پروتئین بدن آنها بستگی دارد. زیرا ذخایر پروتئین قابل در دسترس در بدن میش فقط مقادیر جزیی از اسیدهای آمینه برای تولید شیر تامین می کند. برای استفاده بهتر از مصرف چربی بدن و حفظ تولید شیر یا حداکثر تولید شیر باید مصرف پروتئین میش های شیرده در حد کافی باشد.  مقدار دقیق پروتئین مورد نیاز میش های شیرده به نوع پروتئین و به خصوص مقداری که از تجزیه پذیری در شکمبه عبور می کند، بستگی دارد.

از دیگر عوامل موثر بر ظرفیت تولید شیر میش می توان به تاثیر تعداد و وزن بره های شیری، همچنین نژاد و وزن و سن میش و اثر تغذیه قبل از زایش اشاره نمود.

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4663
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.