نژادهای گوسفند گوشتی ایران

برتری ها و مشکلات پرورش گوسفند

پرورش گوسفند در همسنجی با پرورش سایر دام ها دارای برتری ها و مشکلاتی است که آگاهی درباره آنها برای افرادی که با اینگونه فعالیت های تولیدی سروکار داشته یا خواهند داشت،مورد نیاز است.مهمترین برتری های پرورش گوسفند عبارتند از:

۱-گوسفند حیوان کم و بیش خوش بنیه ای است و شرایط آب و هوایی گوناگون را تاب آورده و با فقیر ترین علوفه و خوراک ها به رشد خود ادامه می دهد.

۲-به وسیله گوسفند می توان زمین های نامناسبی را که برای کشت و کار مناسب نیستند ،با ایجاد مرتع ساختگی مورد استفاده قرار داد.

۳-گوسفند در همسنجی با سایر دام ها به جیره نگهداری کمتری نیاز دارد و بیشترین خوراکی را که دریافت می کند برای تولید و رشد و نمو خود استفاده می نماید.به همین روی از دیدگاه اقتصادی در بیشتر کشورهای جهان در درجهنخست اهمیت قرار دارد.

۴-انواع فراورده های بدست آمده از پرورش گوسفند را می توان در تمام سال به فروش رساند.به همین دلیل دامپرور کمتر با مشکلات مالی روبرو می شود.

۵-برگشت سرمایه تا اندازه ای زود هنگام است.برای نمونه بره را می توان در سه ماهگی (هشت ماه پس از آبستنی میش)به فروش رساند.(در ایران شماری از واحدهای تولیدی وجود دارند که ویژه پرواربندی هستند و کار آنها تنها خرید بره های جوان و فروش آن ها پس از پرواربندی است).

۶-فضولات گوسفند به ویژه در بخش های بلند چراگاه و یا مرتع از دیدگاه بهبود خاک دارای اهمیت است؛زیرا به این ترتیب عملیات کوددادن دستی که نیازمند استفاده از هزینه بالایی است،خود به خود انجام می شود.افزون بر آن در سراسر زمین های مورد استفاده در یک واحد پرورش گوسفند ،بطور طبیعی توانایی پراکندگی و همچنین آغشتگی کود حیوان با خاک کمابیش بالا است که این پدیده در مورد هیچ یک از دام های دیگر وجود ندارد.

۷-پشم به دست آمده را می توان بر خلاف سایر فراورده های دامی به آسانی انبار و نگهداری کردو در زمان نیاز به فروش رساند.

۸-چربی خالص پشم که از پساب بدست آمده از شستشوی پشم با روش های شیمیایی جدا می گردد،لانولین خوانده می شود.امروزه از لانولین به عنوان ماده اصلی در کرم های آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

در برابر برتری های نامبرده برای پرورش گوسفند،می توان مشکلات زیر را بیان نمود:

۱-گوسفند از سوی حیوانات درنده مانند گرگ بیشتر مورد یورش قرار می گیرد.

۲-گوسفند در برابر بیماری ها،به ویژه بیماری های انگلی نسبت به سایر دام ها حساس تر است.

۳-کار نگهداری از گله چندان از دیدگاه اجتماعی چشم گیر نبوده و به همین روی سیستم چوپانی پرورش گوسفند همیشه با کمبود افراد کاردان روبرو است.

۴-الیاف مصنوعی که از ترکیبات شیمیایی و رزین تولید می شوند،می توانند به عنوان ماده جایگزین پشم با آن برابری نمایند.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2909
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.