گوشت قرمز

برنامه تولید یک میلیون تن گوشت قرمز در چارچوب اقتصاد مقاومتی

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی پیش بینی کرد در چارچوب برنامه های اقتصاد مقاومتی تا افق ۱۴۰۴ تولید گوشت قرمز به یک میلیون و ۵۰ هزار تن و شیر به ۱۵ میلیون تن برسد.
حسن رکنی ایجاد زنجیره های تولید گوشت قرمز را از دیگر برنامه ها برای ساماندهی از مرحله تولید تا عرضه نام برد و افزود: با ایجاد این زنجیره ها، واحدهای دامی توانمند ، تولید علوفه، کشتار و عرضه گوشت قرمز را بر عهده می گیرند.
وی اظهار داشت: در زیر بخش معاونت امور تولیدات دامی در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی، پروژه افزایش ضریب خود اتکایی گوشت قرمز و شیر در بازه زمانی ۱۰ ساله تدوین شده است.
وی افزود: بر اساس این پروژه، یکی از راهکارهای افزایش تولید گوشت قرمز، استفاده از دام های پر تولید از طریق اصلاح نژاد دام های سنگین است.
رکنی با بیان این که گاوهای دو منظوره سمینتال جزو نژادهای ممتاز دنیا به لحاظ کمیت و کیفیت در تولید گوشت و کیفیت در تولید شیر هستند، گفت: در دو ماه نخست امسال یک هزار راس گاو دو منظوره سمینتال برای اصلاح نژاد دام های سنگین به کشور منتقل شده که امیدواریم زمینه تحولات ژنتیکی را در واحدهای صنعتی ایجاد کند.
وی درباره دام های سبک گفت: در زمینه اصلاح نژاد دام های سبک به دنبال بهبود راندمان تولید از طریق دام هایی با ظرفیت بالای تولید شیر و سرعت رشد هستیم و برای این منظور در دو ماهه نخست سال جاری ۵۰۰ راس دام سبک مولد اصلاح نژادی به کشور انتقال یافته است.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تامین ۱۰۰ هزار دز مایع ژنتیکی در دو ماهه نخست امسال را اقدامی برای اصلاح نژاد دام های سبک عنوان کرد.
وی ایجاد تعادل بین جمعیت دامی و منابع علوفه ای را از برنامه های این معاونت در چارچوب اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: ظرف ۱۰ سال قرار است ۳۰ میلیون راس دام سبک کاهش یابد و با افزایش بهره وری تولیدات دامی مورد نیاز تامین شود.
رکنی ایجاد زنجیره های تولید گوشت قرمز را از دیگر برنامه ها برای ساماندهی از مرحله تولید تا عرضه نام برد و اظهار داشت: با ایجاد این زنجیره ها، واحدهای دامی توانمند ، تولید علوفه، کشتار و عرضه گوشت قرمز را بر عهده می گیرند.
وی افزود: تا کنون تعداد محدودی از واحدهای صنعتی دام اقدام به ایجاد این زنجیره کرده اند که باید گسترش یابد.
این مقام مسوول ترویج علوفه هایی که نیاز آبی کمتری دارند را از دیگر راهکارها در پروژه افزایش ضریب خود اتکایی گوشت قرمز عنوان و تصریح کرد: با کمک دستاورد های تحقیقاتی، این گونه از علوفه ها یا فرآورده های فرعی همچون سرشاخه های نیشکر و پوست پسته وارد خوراک دام می شود.
وی بهسازی و نوسازی جایگاه دامی، ارتقای مکانیزاسیون در واحدهای تولید و تفاهم با بانک کشاورزی و استمرار خط اعتباری برای توسعه مکانیزاسیون را از دیگر برنامه ها برای افزایش ضریب خود اتکایی گوشت قرمز بر شمرد.
معاون وزیر جهادکشاورزی در مورد افزایش ضریب خوداتکایی شیر در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز پیش بینی کرد، سرانه تولید شیر تا افق ۱۴۰۴ به ۱۶۹ کیلوگرم برسد.
وی میانگین سرانه تولید جهانی شیر را ۱۰۷ کیلوگرم و سرانه فعلی تولید شیر در کشور را ۱۱۶ کیلوگرم عنوان کرد.
رکنی برآورد کرد امسال ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تن شیر و سرانه ۱۲۰ کیلوگرم تولید شود.
وی اظهار داشت: با توجه به هدفگذاری افزایش تولید شیر، برنامه هایی با هماهنگی و مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شهرداری ها برای افزایش سرانه مصرف شیر در کشور داریم.
اکنون سالیانه بیش از ۸۰۰ هزارتن گوشت قرمز در کشور تولید می شود که براساس نیاز داخلی ۱۰درصد گوشت مورد نیاز از خارج تامین می شود.
براساس آمارها سرانه تولید گوشت قرمز کشور برای هر نفر ۱۰٫۵ کیلوگرم و سرانه مصرف آن ۱۱٫۵ کیلوگرم است. سرانه مصرف جهانی گوشت قرمز بدون احتساب گوشت خوک ۱۳ کیلوگرم است

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5297
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.