تغذیه تلیسه

برنامه های خوراک دهی برای تلیسه های ۱ تا ۲ ساله(تا دو ماه قبل از زایمان)

اگر علوفه خوبی در اختیار دارید می تواند تنها خوراکی باشد که برای رفع نیازهای تلیسه های بیش از یک سال از آنها استفاده می کنید. نمک های مواد معدنی، و نیز مکمل های کلسیم و فسفر را می توانید به صورت آزاد در اختیار آنها قرار دهید.

تلیسه ها در این سن باید ۱/۷ تا ۲ پوند در روز افزایش وزن داشته باشند. اگر سرعت رشد مطلوب نیست برخی از دانه ها را آن هم به مقدار خیلی کم می توان به جیره آنها اضافه نمود.

تلیسه هایی که در مراتع مرغوب به چرا مشغول هستند، به علوفه و کنسانتره اضافی نیازی ندارند. با بلوغ گیاهان موجود در مراتع، مکمل های کنسانتره ای یا دیگر خوراک ها را می توان به جیره آنها اضافه کرد.  تلیسه هایی که از نظر انرژی، فسفر یا ویتامینA کمبودی داشته باشند علائم فحلی را از خود بروز نخواهند داد.

اولین علائم فحلی در تلیسه ها بستگی به اندازه و وزن حیوان دارد، اما در درجه اول وزن مهم است. توصیه هایی عمومی این است که علائم اولین فحلی در تلیسه زمانی بروز خواهد کرد که حیوان ۴۰ درصد وزن هنگام بلوغ خود را به دست آورده باشد، که این امر باید قبل از ۱۲ ماهگی اتفاق افتاده باشد. تلیسه هایی که مقادیر بالایی از مواد مغذی را دریافت می نمایند علائم اولین فحلی را زودتر از آنهایی که به میزان توصیه شده رشد کرده باشند نشان خواهند داد، اما اگر تغذیه کمتر از سطوح استانداردتعیین شده و نیاز حیوان باشد، علائم فحلی عقب خواهد افتاد. در این زمان تخمک گذاری ممکن است اتفاق بیافتد، ولی علائم معمول فحلی بروز نخواهد کرد. تلیسه هایی با وضعیت مناسب بدنی، و افزایش وزن مناسب معمولأ علائم فحلی را به روشنی نشان می دهند و دارای درصد آبستنی مناسبی نسبت به آنهایی که وضعیت امتیاز بدنی مناسبی ندارند و یا دارای کمبود وزن هستند می باشند.

در مورد تلیسه هایی که وضعیت بدنی بیش از حد داشته و یا چاق می باشند، نیاز بیشتری به تلقیح به ازای هر آبستنی، نسبت به آنهایی که وزن و اندازه نرمال دارند خواهند داشت.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9085
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.