بز

بز رائین نژادی با ارزش اقتصادی فراوان

بز رائین نژادی با ارزش اقتصادی فراوان

با توجه به ظرفیت کشور در صنعت دام و اهتمام دکتر رکنی، معاونت بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به پرورش دام سبک از نژادهای مختلف و ورود آنها به داخل کشور، در این گزارش، نگاهی داریم به نژاد بز «رائین» ایران که دارای الیافی نفیس و بازاری بسیار پر سود است.

کشمیر، الیافی نفیس

«کشمیر» الیافی ظریف از نژاد خاصی بز است که از گذشته‌های بسیار دور در ایران، چین و افغانستان تولید و برای تهیه شال‌های نفیس به کشمیر هند ارسال می شده است. در گذشته، عشایر تولیدکنندگان اصلی کُرک کشمیر در ایران بوده‌اند و کرمان یکی از شهرهای بسیار فعال در این صنعت بوده، اما متاسفانه در دهه‌‌های اخیر، به دلیل بی توجهی به این صنعت و مشکلات ناشی از نوسانات قیمت، تمایل عشایر به پرورش این نوع بز کاهش یافته و بازار آن در کشور رو به زوال است.

صنعتی که زمانی ریشه در ایران داشته، هم اکنون در برخی از کشورهای اروپایی و آفریقایی و چین و کشور همسایه‌مان، افغانستان با سرمایه‌گذاری‌های مناسب در حال تبدیل به یکی از صنایع سودآور است و مشتریان اصلی آنها نیز کشورهای ثروتمندی هستند که حاضرند بابت یک کیلو کُرک خام آن با توجه به خلوص، ۸۰- ۲۰۰ دلار آمریکا پرداخت کنند.

«کشمیر» یکی از الیاف لوکس است که عرضه و تقاضای آن در جهان رو به افزایش می‌باشد، الیافی که توجه به تولید آن بخصوص در بخش فرآوری می‌تواند ارزش افزوده بالایی در بخش صنعت دامپروری داشته باشد. در شرایط حاکم بر کشور و تحریم‌های تحمیل شده، با توجه به ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی و نیاز به درون‌زا بودن اقتصاد، پویا کردن این صنعت می‌تواند راهکاری مناسب باشد. هم اکنون چند شرکت بزرگ با مشکلات فراوان در این عرصه در حال فعالیتند.

فرصت‌هایی که نابود می‌شود!

یکی از این شرکت‌ها کارخانه “کرمان کُرک” است که زمانی سومین تولید کننده کشمیر بوده و اما اکنون چند سالیست که بانک کشاورزی به جای طلب خود، کارخانه را مصادره کرده و جالب اینکه در فروش آن هم درمانده!

بسته شدن این کارخانه که زمانی، بعد از کشور چین و مغولستان ، سومین تولیدکننده کُرک در جهان و اولین تولید کننده کُرک در کشور بود سبب ایجاد ضرر و زیان‌های زیادی به اقتصاد منطقه و عشایر کشور شده است.

دکتر رأفت: بز رائین، بهترین نژاد برای تولید کُرک

دکتر رأفت، عضو هیات علمی دانشگاه تبریز و یکی از محققین کشور در صنایع الیاف دامی درباره این صنعت می‌گوید:

دارای پتانسیل بسیار خوبی در تولید الیاف لوکس کشمیر هستیم محققین معتقدند منشاء بهترین نژاد برای تولید این کُرک بز رائین است که در عشایر ایران و شهر کرمان است. ۳۰ – ۴۰ سال پیش، مرکز تحقیقاتی برای مطالعه و حفظ خلوص ژنتیکی این نژاد از بز در ایران تاسیس شد، اما در سال های اخیر توجه چندانی به این مرکز تحقیقات نمی‌شود و برخی کارخانجات مانند «کرمان کُرک» نیز تعطیل و توسط بانک مصادره شده است. در حال حاضر شرکت پاژن سفید در این صنعت فعال بوده و کرکی با خلوص ۹۵ درصد تولید می‌کند که خواهان زیادی در دنیا دارد.

این شرکت کُرک را تا مرحله تبدیل نخ پیش می برد اما آنچه سود واقعی را عاید تولیدکننده کرده را ه اندازی صنایع تبدیلی و ایجاد ارزش افزده است.

مشکلات کلی این صنعت، مشکل تامین منابع مالی و ارزی است که در صورت حمایت دولت از بخش خصوصی، قابل حل خواهد بود. نیاز نیست که دولت خود، مستقیم وارد شود، فقط کافیست از تولیدکنندگان و تشکل ها حمایت کرده و موانع قانونی را از سر راه آنان بردارد.

سه هفته گذشته، سمیناری در مورد «کشمیر» در هنگ کنگ برگزار شد که من با حدود ۲۰ ر محقق از سراسر دنیا، از جمله آمریکا، کشورهای اروپایی، افریقای جنوبی و آسیای میانه، همچنین فعالان عرصه صنعت نساجی، طراحان مد و نمایندگانی از کشورهای مختلف حضورداشتیم. این صنعت در چند سال گذشته به شدت مورد توجه قرار گرفته و کشورها برای دستیابی به بازار پرسود آن رقابت می‌کنند اما کشور ما با بی توجهی مسئولین از این رقابت باز مانده است!

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2502
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.