واردات دام و فراورده های خام

نکاتی برای پیشگیری از بیماری ها و بهداشت بهتر گله

رعایت نکات زیر برای پیشگیری از بیماری ها و بهداشت بهتر در گله ،سفارش می شود.

۱-مراقبت پیوسته از گاوهای شیری ،مانند شیردوشی بهنگام،سم چینی،بی شاخ کردن و توجه به نشانه های بیماری ها.داشتن زایشگاهی بهداشتی و رعایت کردن نکات بهداشتی برای کمک به گاو به هنگام سخت زایی،شانس زنده ماندن گاو و گوساله را افزایش می دهد.

۲-جایگاه مناسب از نظر اندازه و تامین نور و هوای تازه.کف ها لغزنده نباشند،کوران وجود نداشته و دما مناسب باشد.جایگاه باید پاکیزه و خشک بوده،اجسام خطرناک(مواد فلزی و مانند آن)در آن پراکنده نباشند و حیوانات بیمار در آن نگهداری نشوند.

۳-آب پاکیزه همیشه در اختیار حیوان باشد و جیره ای بهینه و به میزان بسنده تغذیه شود.نقش تغذیه در برنامه های بهداشتی ،اغلب نادیده گرفته می شود.تغذیه درست موجب افزایش مقاومت در برابر بیماری ها می شود.

۴-حیوانات خریداری شده،بیمار و یا ناقل بیماری نباشند.پیش از خرید دام،چگونگی بهداشت و وضعیت بیماری در گله بررسی شود.پرونده بهداشتی و واکسیناسیون ،مورد توجه قرار گیرد.حتی اگر یک دام خریداری می شود،باید بهداشت تمام گله را ارزیابی کرد.دام های خریداری شده را باید دست کم برای ۴ هفته قرنطینه کرد و به دقت زیر نظر گرفت.

۵-دام های بیمار را باید از گله بیرون برد.اگر دامی ،بیماری واگیر دارد باید آن را از دیگر دام ها جدا کرد.

۶-مواظب افراد و دام های ناقل میکروب های بیماری زا باشید.در نظر گرفتن حوضچه ها ی ضدعفونی در محل ورودی گاوداری ها و اصطبل ها،از اقدامات بسیار سودمند است.

۷-برنامه واکسیناسیون مناسبی باید در نظر گرفته شود.برای این منظور از اداره دامپزشکی محل کمک بگیرید.بیشتر واکسن ها از کیفیت خوبی برخوردار هستند اما اگر شرایط واکسیناسیون(شیوه نگهداری و تزریق)درست نباشد،نتیجه نیز رضایت بخش نخواهد بود.در مورد واکسیناسیون باید به نکات زیر توجه کرد:

الف)واکسیناسیون برای درصد اندکی از دام ها،نتیجه بخش نیست.این عیب از واکسن نیست،ولی نشان می دهد که نمی توان انتظارداشت که با واکسیناسیون تمام دام ها نسبت به بیماری مقاوم شوند.

 ب)ایجاد مقاومت در برابر بیماری ،نسبی است.اگر دام های واکسینه شده در برابر تعداد بی شماری پاتوژن قرار گیرند،احتمال دارد که بیمار شوند.بنابرین واکسیناسیون بدون رعایت بهداشت نمی تواند کاملا مؤثر باشد.

پ)معمولا چند روز(نزدیک به ۱۴ روز)باید بگذرد تا مقاومت در دام پدید آید.

ت)معمولا لازم است به فواصل زمانی معینی،واکسیناسیون دوباره انجام شود تا مقاومت دام کاهش نیابد.

ث)واکسیناسیون به هنگام تنش(استرس)ممکن است کاملا مؤثر نباشد،بنابراین باید تلاش کرد تا دام ها در تنش نباشند.

۸-آزمایش گله برای برخی از بیماری ها که بوسیله سازمان های بهداشتی و دامپزشکی انجام می شود.توجه به بیماری های آمیزشی واگیردار که با رکورد برداری از بازدهی تولیدمثل،می توان دام های آلوده را شناسایی کرد.

۹-پاکیزه نگهداشتن و ضدعفونی کردن گاوداری،احتمال پیدایش بیماری ها را کمتر میکند.پاکیزگی موجب کاهش تراکم پاتوژن ها در محیط می شود.ضدعفونی کردن هگامی مؤثر خواهد بود که ماده ضدغفونی با میکروب در تماس مستقیم باشد،از این رو،ضدعفونی نقاط آلوده به کثافت،صد درصد مؤثر نیست.

۱۰-برنامه ریزی مناسب برای مبارزه با انگل ها،زیان های اقتصادی را می کاهد.به دلیل مشابه نبودن شرایط در گاوداری های گوناگون،نمی توان برنامه ای کلی را برای مبارزه با انگل ها پیبشنهاد کرد.برای این منظور ،باید گروه هایی از دام ها را بطور متناوب،برای وجود انگل ها بررسی کرد.ریشه کنی انگل های درونی اقتصادی نیست،بنابراین هدف هر برنامه بهداشتی آن است که میزان انگل های درونی را در سطحی نگه دارد که کمترین زیان تولیدی و اقتصادی را داشته باشد.بطور کلی باید مدفوع دست کم،۱۰ گاو یا ۱۰ درصد از هر گروه(مانند گاوهای خشک،شیرده یا تلیسه ها)را (هرکدام که بیشتر است)برای وجود انگل های درونی آزمایش کرد.با شمارش تخم انگل ها و ادامه برنامه برای چند سال پی در پی می توان به میزان متعادلی از انگل دست یافت که تاثیر بدی بر تولید نداشته باشد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2682
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.