بیش از۱۰هزار راس دام علیه بیماری شاربن در نوشهر واکسینه شدند

مهدی اسلامی روز یکشنبه در حاشیه اجرای تست مشمشه در سی سنگان اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم دامپزشکی پیشگیری، مبارزه و کنترل بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمله شاربن (سیاه زخم) است.
وی تصریح کرد: در این راستا بیش از ۱۰ هزار راس دام با همکاری مناسب دامداران به موقع علیه این بیماری توسط اکیپهای فنی دامپزشکی واکسینه و ایمن شدند.
اسلامی خاطرنشان کرد: شاربن بیماری خطرناک مشترک بین انسان و دام است که با علائم تب شدید ،سقط جنین و خروج خون از منافذ بدن ظهور و سبب بروز تلفات سریع و ناگهانی دامها شده ضررهای اقتصادی فراوانی را به دنبال دارد.
رییس دامپزشکی نوشهر افزود: شاربن بیماری خطرناک مشترک بین انسان و دام است که با علائم تب شدید ،سقط جنین و خروج خون از منافذ بدن ظهور و سبب بروز تلفات سریع و ناگهانی دامها شده ضررهای اقتصادی فراوانی را به دنبال دارد.
اسلامی همچنین از اجرای مالئیناسیون (تست مشمشه) بر روی اسب ها از ابتدای سال جاری تاکنون به وی‍ژه مجتمع های تفریحی شهرستان خبر داد و گفت: مواردی از بیماری مشمشه درچند سال گذشته در شهرستان مشاهده نشده است.
وی ادامه داد: از ابتدای امسال نیز از مجموع ۸۰ راس دام موجود در مجتمع های تفریحی تاکنون حدود ۲۴راس اسب موجود در مجتمع تفریحی سی سنگان تحت پوشش تست مالئین قرار گرفتند که موردی ازاین بیماری مشاهده نگردیده است.
اسلامی انجام تست سل بر روی ۳۴۰ راس دام در دامداریهای نیمه صنعتی، خونگیری جهت تشخیص دامهای الوده به بروسلوز( گاو و گوسفند ) به تعداد ۶۴۳ راس، واکسیناسیون شاربن گاو و گاومیش ۵۵۷۷ راس، گوسفند و بز۵۰۳۲ ،مایه کوبی هاری۱۵۱ قلاده وسمپاشی اماکن دامی روستایی در جهت مبارزه با ناقلین بیماریها (کنه ها) ۶ روستا را ازجمله اقدامات صورت گرفته از ابتدای سال تاکنون عنوان کرد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2990
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.