گاومیش

بیماری آبله در گاومیش

عامل بیماری آبله در گاومیش ارتوپکس ویروس (Orthopox virus) از خانواده ویریده (Pox viridae) عامل این بیماری است. این ویروس، نسبت به غیرفعال کردن با اثر مقاوم، لیکن نسبت به تغییرات PH محیط، کلروفرم و نمک های صفراوی، حساس است.

این ویروس، فقط باعث بیماری آبله در گاومیش است. خرگوش ها و موش های نوزاد در شرایط آزمایشگاهی می توانند به این ویروس آلوده بشوند. بیماری آبله گاومیش در انسان هایی که با دام های آلوده به ویروس سروکار دارند، گزارش شده است.

اپیدمیولوژی

این بیماری معمولا به صورت بومی در یک منطقه شیوع پیدا می کند و میزان همه گیری آن در یک جمعیت دامی بالاست بطوری که تا هفتاد درصد جمعیت را ممکن است مبتلا کند٬ اما تلفات ناشی از این بیماری اندک است.این بیماری در کشورهای هند٬ اندونزی٬ ایتالیا ٬ روسیه و مصر گزارش شده است.

علایم بالینی:

نشانه های این بیماری به دو صورت موضعی و عمومی پدیدار می شود. ضایعات ناشی از ابله پوستی عمدتا در سرپستانها٬ پستان و ران ها به طور کاملا تیپیک و مشخص دیده می شوند و همین ضایعات پس از سه تا چهار هفته بهبود می یابند.حدود پنجاه درصد دام های مبتلا به ابله گاومیشی دچار ورم پستان خفیف تا شدید می شوند. نشانه های این بیماری٬ به وسیله تب٬ بی اشتهایی٬ کسالت٬ افسردگی و احتقان در غشای ظریف پوشاننده سطح داخلی پلک ها و کره چشم٬ مشخص می شود.

تشخیص:

با وجودضایعات در سطح پستان و سرپستان ها می توان به بیماری ابله مشکوک شد .جداسازی ویروس را می توان در جنین جوجه و یا محیط کشت سلولی انجام داد. برای تایید قطعی بیماری٬ از تست رسوب کردن و یا ته نشین شدن ویروس٬ تست تثبیت کمپلمان(CFT) و تست خنثی سازی استفاده می کنند.به نظر می رسد که استفاده از روش ELISA برای تشخیص بیماری ابله گاومیشی بهتر و دقیق تر باشد.

درمان:

درمان ویژه ای برای این بیماری وجود ندارد.استفاده از انتی بیوتیک ها باعث پیشگیری از عفونت های ثانویه باکتری در دام می شود.

پیشگیری:

برای پیشگیری از این بیماری٬ کنترل بیماری با اجرای قوانین بهداشتی و بکارگیری دقیق ان ها توصیه می شود زیرا هیچگونه واکسن موثر برای این بیماری موجود نیست.

 

منبع: وب سایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9303
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.