بیماری باکتریایی آنترو توکسمی

آنتروتوکسمی چیست؟

آنتروتوکسمی بیماری حیوانات علفخوار است که در اثر رشد و تکثیر غیرمعمول باکتری کلستریدیوم پرفرنجینس در دستگاه گوارش آنها بوجود می­آید. این باکتری که دارای پنج تیپ است انواع مختلف سموم را تولید می­کند که با رها شدن این سموم در دستگاه گوارش و یا جذب آن از دستگاه گوارش، ‌بیماری آنتروتوکسمی ایجاد می­شود.

 

آیا نشانه­های بالینی بیماری آنتروتوکسمی حاصل از بیوتیپ­های مختلف باکتری مشابه است؟

خیر! آنتروتوکسمی می­تواند به شکل­های مختلف ظاهر شود. می­تواند باعث خونریزی در روده­ها شود و یا باعث مرگ سلول­های روده­ای گردد که با چشم دیده می­شود. با اینهمه در آنتروتوکسمی ممکن است ضایعات دستگاه گوارش با چشم دیده نشود و در اثر جذب سموم باکتریایی، حیوان بدون علائم دستگاه گوارش تلف گردد.

 

چرا آنتروتوکسمی به وجود می­ آید؟

باکتری کلستریدیوم پرفرنجینس همیشه در دستگاه گوارش و در خاک و محیط یافت می­شود. ولی این باکتری همراه با رشد و تکثیر خود در دستگاه گوارش، از طریق مدفوع حیوان، دفع می­گردد و باعث بیماری نمی­شود اما اگر به عللی از جمله پرخوری و تغییر جیره غذایی و یا استفاده بیش از حد از غلات در جیره غذایی حیوانات، حرکات دستگاه گوارش کند شود یا متوقف گردد بر تعداد این باکتری­ها در دستگاه گوارش افزوده شده و با تولید سم باعث بیماری آنتروتوکسمی می­شوند.

 

برای کنترل آنتروتوکسمی چه می­توان کرد؟

با اجتناب از تغییر سریع جیره غذایی حیوانات و جلوگیری از پرخوری حیوانات بخصوص از علوفه­های سبز و پرآب و واکسیناسیون دام­ها با واکسن آنتروتوکسمی می­توان از بیماری آنتروتوکسمی جلوگیری کرد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1864
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.