واکسیناسیون دام

بیماری تب برفکی در آستارا مشاهده نشد

رئیس شبکه دامپزشکی آستارا گفت: با پایان یافتن مرحله دوم واکسیناسیون دام سنگین علیه بیماری تب برفکی در آستارا، کانونی از این بیماری در میان دام های این شهرستان مشاهده نشد.

بهرام پورضرب گفت: اجرای مرحله دوم طرح رایگان واکسیناسیون سراسری دام علیه بیماری تب برفکی حدود دو ماه در آستارا طول کشید.
وی با اشاره به اینکه در این طرح دامداران روستاهای بخش مرکزی و لوندویل نهایت همکاری را با عوامل شبکه دامپزشکی نشان دادند، افزود: از اول مهر ماه تا پایان آبان ماه امسال در قالب این طرح دو هزار و ۶۵۰ راس از جمعیت دامی شامل گاو و گوساله توسط پنج نفر از همکاران واکسینه شدند.
وی با اشاره به اینکه گاو، گاو میش، گوسفند، بز، خوک، گوزن و آهو به بیماری تب برفکی حساس هستند، افزود: کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال، قرنطینه کردن حیوانات مبتلا و اعمال محدودیت در خرید و فروش دام است.
به گفته پورضرب در مرحله نخست طرح واکسیناسیون دام سنگین علیه بیماری تب برفکی هفت هزار و ۴۶۸ راس دام در آستارا واکسینه شدند.
تب برفکی بیماری عفونی، بسیار مسری و گاهی کشنده است و بعنوان طاعون صنعت دامداری موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم نظیر گاو اهلی و اعضای خانواده گاوسانان می شود.
آستارا در غرب استان گیلان قرار دارد و دامداران این شهرستان ۱۸ هزار و ۵۰۰ راس گاو و گوساله و ۱۶ هزار راس گوسفند و بز را به روش های سنتی و نیمه سنتی نگهداری می کنند.

 

منبع: ایرنا

                                                                                            questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10920
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.