گوسفند

بیماری تولارمی در گوسفند

بیماری همه گیر است.انتشار این بیماری ارتباط مستقیم با کنه دارد در نقاطی که کنه ها به بدن چسبیده اند نواحی خونریزی در زیر جلد وجود دارد.در مراحل اولیه بیماری سستی و خشکی پاها و عقب ماندن از گله دیده می شود.درجه حرارت به ۴۱ تا ۴۲ درجه می رسد .نبض و تعداد حرکات تنفس زیاد می شود.و اسهال و دفع ادرار به کرات دیده می شود سرفه خیلی زیاد است .پشت گوسفند کمانی شکل شده و با پیشرفت بیماری حیوان بی حال شده و مرگ در عرض چند ساعت یا یکی دو روز فرا می رسد.قاعده گوش ها و ناحیه سر و گردن می توان کنه های خون خورده را جدا کرد.کم خونی در حالات پیشرفته بیماری مشهود است.فرم کشنده بیماری بیشتر در بره ها تا یک سال اتفاق می افتد جنین میش های دو ساله مبتلا شده و جنین ها در رحم می میرند.سقط های دیررس در اخر آبستنی مرده زایی همراه با سخت زایی مشاهده می شود. بیماری فصلی است و در ماههای  اردیبهشت و خرداد ظاهر میشود، تمام حیوانات مبتلا به شدت به کنه آلوده اند . بیماری به خصوص در زمین هایی که گیاه درمنه وجود دارد دیده می شود.

پیشگیری: جلوگیری از آلودگی به کنه مهمترین اصل پیشگیری است. حمام دادن گوسفند با توکسافن نیم درصد  و مخلوط لیندن ۲۵% یا د.د.ت نیم درصد و گامکسان مفید است.

درمان: استرپتومایسین و تتراسکلین و کلرامفنیکل که داروهای معالج انسانی این بیماری است در دام نیز موثر است. اکسی تتراسکلین ۶تا ۱۰ میلی گرم برای هر کیلو وزن بدن در بره ها خیلی موثر است. پنی سیلین نیز داروی موثری در درمان است.

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5783
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.