گاومیش

بیماری زبان آبی در گاومیش

زبان آبی یکی از بیماری های نشخوار کنندگان است که عامل آن ویروسی از خانواده Reoviriade (تاکنون ۲۴ سرو تیپ از این سرویس شناسایی شده است)، از جنس Orbbivirus است.

انتقال این ویروس عمدتأ از طریق بیولوژیکی و به وسیله پنچ گونه از پشه های کولیکوئیده (Culicoiders) و پشه های ریز گزنده می باشد. در صورت عدم وجود این حشرات بیماری به هیچ وجه از طریق تماس مستقیم و با غیر مستقیم دام ها با یکدیگر منتقل نمی شود. قدرت ناقابلیت همه گونه های مختلف کولیکوئیده هنوز به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته ولیکن ثابت شده است که گونه های جدید پتانسیل ناقلیت ویروس بیماری زبان آبی را از دامی به دام دیگر دارند.

 اپیدمیولوژی
ویروس این بیماری در موارد نادر از خون به منی (Semen) دام آلوده منتقل می شود و به تبع آن منی آلوده ممکن است دام ماده گیرنده را آلوده کند ولیکن ویروس در منطقه گسترش پیدا نمی کند مگر اینکه حشرات گزنده ناقل به تعداد زیاد در آن منطقه وجود داشته باشند. خون دام آلوده نیز به عنوان ماده ناقل ویروس محسوب می شود. همه نشخوار کنندگان اهلی و وحشی از قبیل گوسفند، بز، گاو، گاو میش، شترهای یک کوهانه و دیگر نشخوار کنندگان وحشی میزبانان این ویروس هستند. دوره کمون بیماری از پنچ الی بیست روز به طول می انجامد. میزان تلفات به طور نرمال در گوسفندان کم است ولیکن در بعضی از مناطق آلوده ممکن است از ده تا سی درصد برسد. پراکندگی و گسترش بیماری زبان آبی اساسأ بستگی دارد به گسترش پشه های کولیکوئیده. این بیماری به وسیله ورود دام های آلوده به مناطق جدید نیز ممکن است شیوع پیدا کند ولیکن ویروس وارد شده به منطقه جدید نمی تواند زنده و پایدار بماند مگر اینکه ناقلین مناسب (پشه های کولیکوئیده و پشه های ریز گزنده) و نیز دام های میزبان حساس به بیماری به حد کافی درآن منطقه وجود داشته باشند.
– بیماری زبان آبی به عنوان یک بیماری بالینی در آفریقا، خاورمیانه، شبه قاره هند، چین، آمریکا، مکزیک و اروپای جنوبی شایع است. موارد سرولوژیکی از این بیماری در آسیای جنوب شرقی، مناطق شمالی آمریکای جنوبی، شمال استرالیا، جزایر Solomon، گینه جدید پاپوأ نیز مشاهده شده است. در گاو میش های کشور مصر، هندوستان، بوتسوآنا و گینه جدید پاپوآ موارد سرولوژیکی مثبت این بیماری گزارش شده است و حال اینکه نتیجه نمونه سرم همه گاو میش های تست شده (برای بیماری زبان آبی) در عراق و هندوستان در زمان شیوع بیماری تب نزله ای گاوی منفی بود.علائم و شدت این بیماری هم کاملأ در موارد مختلف متغیر است.

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9256
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.