گاومیش

بیماری سالمونلوز در گاومیش

سالمونلا نوعی باکتری گرم منفی است که دارای متجاوز از ۲۰۰۰ گونه مختلف است. چندین گونه از باکتری سالمونلا تاکنون در گاومیش مشاهده و جداسازی شده است اما، به نظر نمی رسد هیچ یک از سروتیپ های سالمونلا نسبت به سیستم دفاعی دام میزبان آداپته شده باشند.

در بین سروتیپ های مختلف سالمونلا، آنهایی که بشترین پراکندگی را در سطح جهان دارند، عبارتند از : ،،newport؛ S.bovis morbificans، S.dublin، S.typhimuriu؛ S.paratyphib، S.java، S.abortusbovis، S.weltevreden،؛ S.kottbus، S.tafo، S.reading، S.enteritidis ، S.panama،؛ S.Cholerae Suis، S.abortus ovis ، S.muenstar ، S.weybridge، S.pullorum،.)Bahiraie, moghaddamً

– عفونت سالمونلایی معمولا درصورت وجود مواد جاذب باکتری و نیز قدرت تهاجمی گونه های مختلف سالمونلا به میزبان اتفاق می افتد.
بعضی از گونه های میکروب سالمونلا می توانند انتروتوکسین( Enterotoxins : نوعی توکسین که مخصوص سلولهای مخاط روده است( و سم سیتوتوکسین )Cytotoxion : نوعی توکسین یا آنتی بادی که فعالیت توکسیک ویژه بر روی سلولهای بافتهای خاص دارد) تولید کنند.
میکروب سالمونلا، از مقاومت خوبی برخوردار است به طوری که حتی می تواند یک سال بر روی زمین زنده بماند. این میکروب، به محلولهای: الف- فرمالدئید یک درصد ب- گلوتارآلدئید یک درصد ج-فرمالین حساس است.

بیماری سالمونلوز یکی از بیماری های مهم مشترک بین انسان و دام (Zoonoses) است که بر اثر تماس با دامها و یا تجهیزات آلوده به انسان سرایت می کند.
اپیدمیولوژی :
گوساله ها از سن یک تا دوازده هفتگی، بیشترین حساسیت و زمینه ابتالا به این بیماری را دارند. به طور کلی، دامهای مسن تر در صورت ابتلا آنچنان علائم بالینی ازخود نشان نمی دهند امادر هر صورت عامل بسیار موثری (به عنوان کانون آلودگی) در گسترش عفونت در گله هستند زیرا یک گرم مدفوع دام آلوده حاوی حدود ده میلیارد میکروب سالمونلا است . دیگر منابع گسترده عفونت عبارتند از : علوفه و آبهای آلوده به میکروب، جوندگان، پرندگان بالدار وحشی ، حشرات و انسان . در آزمایش های باکتریولوژیکی که بر روی ۲۵۰ رأس گوساله مبتلا به اسهال انجام شد، در ۸/۰ درصد از آنها میکروب سالمونلا مشاهده شد.

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9417
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.