دستگاه تولید مثل مرغ

بیماری شبه حصبه

این یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف بیماری های تولید شده به وسیله چندین نوع ارگانیسم سالمونلا پلوروم و سالمونلاگالیناروم به کار می رود. علایم مشابه پلوروم و حصبه مرغی است. پرهای ضعیف و ژولیده، بی اشتهایی، اسهال شدید و چسبیدگی مقعد ممکن است به وضوح مشاهده گردد.

طیور بهبود یافته از این بیماری ممکن است عامل بیماری را از طریق دستگاه گوارش منتقل کنند. سالمونلا ممکن است پندین گونه ی حیوانی از جمله انسان را بیمار کند. کنترل سالمونا یک مشکل مهم درسلامت عمومی است که بر منابع غذایی تاثیر می گذارد. بیماریهای سالمونلا در انسان باعث ناراحتی های روده ای شدید  و در مواردی مرگ می شود.

فرآورده های طیور به عنوان منابع بیماری در موارد سالمونلوز انسانی دخالت دارند. برخی اجزای خوراک به ویژه فراورده های فرعی حیوانی نظیر پودر گوشت، پودر ضایعات طیور، چربی و پودر ماهی، منابع ذخیره ای بیماری سالمونز می باشند. این اجزا باید به طور صحیحی با حذف آلودگی سالمونلا عمل آوری شوند و برای جلوگیری از آلودگی خوارک باید اقدامات بهداشتی انجام گیرد.

گله های مرغ و بوقلمون با بروز بیماری تیفوئید حاد نبایستی به عنوان منابع تخمهای جوجه کشی استفاده شوند. تخم های مورد استفاده در جوجه کشی بلافاصله بعد از تخمگذاری باید تمیز و ضدعفونی شوند. شوینده های تخم مرغ باید دارای محلول پا کننده باشد. اگر طیور در محل بهداشتی قرار داشته باشند، مشکلات سالمونا می تواند به حداقل برسد. اقدامات بهداشتی شامل بستر تمیز، ضدعفونی کردن سالن، حذف خوراک های آلوده به ارگانیسم و جلوگیری از ورود عامل بیماری از ریق ناقلینی نظیر موش و موش صحرایی و پرندگان وحشی اقدامات موثری در پیشگیری بیماری می باشد.

داروهای نیتروفوران در جلوگیری از انتشار و زیان های ناشی از بیماری شبه حصبه موثر می باشد. فورازولیدون مخصوصا برای این منظور توصیه می شود.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4049
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.