بیماری عفونی بورس فابرسیوس

این بیماری که در سال ۱۹۶۲ شناخته شد بر روی مرغهای جوان در حال رشد تاثیر می گذارد. اولین بار شیوع بیماری در ناحیه ای نزدیک گامبورو، دلاویر گزارش شده است و بیماری گامبورو غالبا مترادف با بیماری عفونی بورس فابرسیوس به کار می رود.

این بیماری به وسیله ویروسی ایجاد می شود که در محیط مقاوم است. آب ، غذا و مدفوع آلوده تا ۵۲ روز می توانند منبع آلودگی باشند. کرمهای خوذاک می توانند حامل این ویروس بوده و در شیوع بیماری نقش داشته باشند.

مرغهای مبتلا به بیماری بورسای عفونی علایم اسهال سفید، کثیف بودن پرها در مخرج، کاهش فعالیت های حیاتی، بی اشتهایی، ناتوانی و در برخی موارد مرگ را نشان می دهند. میزان مرگ و میر ممکن نیست بالا باشد، ولی در برخی موارد به ۲۰ تا ۳۰ درصد می رسد. بورس فابرسیوس بزرگ شده و به رنگ کرمی در میآید و مایع زرد رنگی سطح آن را می پوشاند. کلیه ها تحت تاثیر قرار گرفتهو مرغ آب بدن خودش را از دست می دهد و ممکن است تیرگی و خونریزی ماهیچه ای مشاهده شود. علایم کلینیکی بیماری ممکن است ۵ تا ۷ روز طول بکشد.

مرغها در سن ۳ تا ۶  هفتگی بیشترین حساسیت را به بیماری نشان می دهد. برخی مصونیتها از طریق مادر بوسیله آنتی بادی ویروس به جوجه ها منتقل می شود . به نظر می رسد جهت حمایت جوجه ها در چند هفته اول آغاز زندگی هنگامی که آنها در معرض ویروس  قرار میگیرند موثر باشند. واکسیناسیون بعد از کاهش مصونیت می تواند موثر باشد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4283
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.