پرورش گوسفند

بیماری لرزانک گوسفند

این بیماری در بین گوسفندان ۸ ماهه تا ۲ ساله ایجاد می شود. بیماری به شکل خارش و یا تشنج و یا خارش توأم با تشنج دیده می شود.

بیماری به چهار مرحله تقسیم شده در مرحله اول حساسیت زیاد می شود خارش فوق العاده است در این مرحله دام مبتلا وحشت زده جست و خیز کنان فرار می کند، گوش ها حساس است، نگاه ثابت، سر بلند نگه داشته می شود. دست زدن به بدن مبتلا حتی نشستن مگس روی بدنش لرزش شدیدی را به بار می آورد. مرحله دوم لرزش شدیدتر می شود بعد از آن تنبلی و ضعف حاصل می گردد. در اثر کوچیکترین تحریکی لرزش شروع می شود. زخم هایی در پوست به دلیل خوراندن به وجود می آید. اشتهای دام کم شده و دام لاغر می گردد. مرحله سوم خارش ادامه دار عدم تطابق حرکات به منتها می رسد، به زمین می خورد و برای بلند شدن تلاش می کند در مرحله چهارم بلند شدن از زمین غیر ممکن و غیر میسر است. دام مبتلا روی زانو حرکت می کند گرفتار اسهال بد بو و متعفن گردیده و در حال بی رمقی کامل جان می سپارد. درجه حرارت اصلأ بالا نمی رود. بیماری خطرناک بوده زیرا تلفات قابل توجه زیاد است.

درمان:

تاکنون هیچ گونه درمانی اثر بخش نبوده و نتیجه ای نداده است. فرستادن گوسفندان پیر به سلاخ خانه، محدود کردن تعداد جفت گیری قوچها، تجدید نمودن گله توصیه شده است. تجویز ویتامین B۱۲ ممکن است اثر داشته باشد.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

                                                                             questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10183
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.