پرورش طیور

بیماری های متابولیکی در طیور

بیماری متابولیکی (Metabolic diseases)، ارگان های داخلی بدن و رشد آنها را مورد تأثیر قرار می دهد و موجب از بین رفتن قسمت زیادی از مرغ های اقتصادی و خانگی می شود. 

پرندگان اصلی این عارضه بوقلمون ها و مرغ های گوشتی هستند. بیشترین ضرر این بیماری کاهش در اندازه رشد است.
دو نوع مهم از بیماری های متابولیکی عبارتند از:

۱- بی نظمی در سیستم قلبی- ریوی، سندرم مرگ ناگهانی و آسیت می باشد. یک نوع از بیماری لنگش پا، اثبات شده است که وابسته به اختلالات متابولیکی است. این اختلالات متابولیکی می تواند به طور قابل توجهی در کاهش رشد مؤثر باشد. که می تواند در اثر کاهش خوردن غذا باشد. برای مثال، حضور غذا فقط در مدت روشنایی روز (بعد از سن یک هفتگی). غذاهایی که کمتر کامل می شوند سبب می شوند که جذب مواد غذایی کمتر شده و به دنبال آن کاهش رشد مرغ یا جوجه را در پی دارد. ذکر این نکته الزامی است که جیره جوجه گوشتی با جیره جوجه تخم گذار تفاوت های زیادی با هم دارند، و نمی توان آنها را به جای یکدیگر به گله داد.
۲- روش دیگر در کاهش رشد جوجه ها استفاده از مدیریت نوردهی است که از لحاظ تجاری موفقیت آمیز بوده است. این برنامه نوردهی تعداد ساعت های نور را در روز که به پرنده داده می شود کاهش می دهد (بعد از روز ۵ تا ۷) برنامه هایی که هم اکنون هستند زمان نوردهی را از ۲۴ ساعت در روز به ۶ تا ۸ ساعت می رساند و به دنبال آن به صورت هفتگی نور را افزایش می دهند. برای جوجه های گوشتی این افزایش به طور تقریبی ۴ ساعت در هفته افزایش می یابد و برای بوقلمون ها تقریبأ ۲ ساعت در هفته. این برنامه ها تقریبأ برای بزرگ کردن گله های کوچک غیر عملی هستند. نگه داشتن نوردهی در طی ساعت های نور طبیعی روز یا در محدوده ۸ تا ۱۲ ساعت در روز کمک زیادی به کاهش تعداد زمین گیری ها و یا مرده ها دارد. البته به اعتقاد بنده این روش برای جوجه های تخم گذار است نه برای جوجه های گوشتی.

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=8077
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.